Güncel Haberler

Çatak Belediyesi

Pazar, 12 Ağustos 2018 21:12

Çatakspor Meyvelerini Vermeye Başladı

Çatak Belediyespor tarafından açılan kurslarda ücretsiz olarak eğitim verilen öğrencilerden 5'i Tuşba Spor Lisesi'ne kayıt yapmaya hak kazandı.

 Çatak Belediye Spor, Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül'ün talimatıyla spor akademileri ve liselerine girmek isteyen öğrenciler için kurs açtı. Çatak'ta 30 öğrenci kursa başvuru yaparken kayıtları da Van'daki Tuşba Spor Lisesi'ne yaptırıldı. Çatak'taki kursta Belediyespor Antrenörü Süleyman Bayat ve Halk Eğitim Merkezi Usta Öğreticisi Abdullah Eraslan gözetiminde çalışan öğrencilerden 5'i Tuşba Spor Lisesi tarafından yapılan yetenek sınavında başarılı oldu.

 ÇOK ÖNEMLİ BİR PROJE

Yapılan sınavda başarılı olarak Tuşba Spor Lisesi'ne kayıt yapmaya hak kazanan öğrenciler Songül Esin, Berfin Kuncu, Fadime Karan, Asiye Esin, ve Erkan Baynal Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül'ü ziyaret ederek başarılarını paylaştı. Belediyespor Antrenörü Süleyman Bayat, öğrencilerin başarısını kendilerini gururlandırdığını belirterek, "Çok önemli bir sosyal sorumluluk projesi yürütüyoruz. Başka yerlerde bu alanlarda kurslar ücretli veriliyor. Gençlerimizin çoğu kursların masrafını karşılayamadığı için gidemiyorlar. Burada öğrencilerimiz için her şey ücretsiz. Bu çalışmada ilk günden bu güne kadar desteklerini bizden esirgemeyen İlçe Kaymakamımız ve Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Hacı Asım Akgül’e teşekkürlerimizi sunuyoruz. Öğrencilerimize bundan sonraki hayatlarında başarılar diliyoruz" dedi.

 Öğrenciler ise Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Akgül'e teşekkür ederek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Tarım ve Hayvancılık bölgesi olan Çatak'a Van Büyükşehir Belediyesi büyük destek veriyor. Geçen yıl yaylalara kadar hayvanların sulanabileceği yalaklar yaptıran Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı, 2018 yılında da adeta sulama suyu konusunda devrim yaparak en ücra noktalara kadar su götürdü.

 Birçok alanda ilçelerde büyük hizmetlere imza atan Büyükşehir Belediyesi tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçiyi de unutmadı. Çatak'ta geçen yıl yaylalara hayvanların sulanması için yalaklar yaptırılırken,  bu yıl yine Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Kaptanoğlu'nun talimatlarıyla yatırımlar tüm hızıyla devam ediyor.

 HEM ARAZİLERİMİZ HEMDE HAYVANLARIMIZ BEREKETLENDİ

Özellikle sulama alanında yapılan göletler ve hayvanların sulanması için yapılan çalışmaların kendilerini çok memnun ettiğini belirten mahalle muhtarları yatırımlardan dolayı Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu'na ve ekibine teşekkür etti. Muhtarlar ve çiftçiler, "Mahallelerimize yapılan hayvan içme suyu ve tarımsal sulama amaçlı göletlerimizle arazilerimizi ve hayvanlarımızı sorunsuz bir şekilde suluyoruz. Hem arazilerimiz hemde hayvanlarımız bereketlendi. Bu çalışmalar mahallelerimizde tarım ve hayvancılık hayatına adeta can simidi oldu. Başta Vali ve Belediye Başkan Vekilimiz Murat Zorluoğlu olmak üzere İlçe Kaymakamımız ve Belediye Başkan Vekilimiz Hacı Asım Akgül’e, Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Kaptanoğlu ve ekibine çok teşekkür ediyoruz.

 HANGİ MAHALLELERE NELER YAPILDI?

Van Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı Çatak'ta yıllardır hiç gündeme alınmayan mahallelerin sorunlarına el attı. İlçenin en ücra mahallelerine hatta yaylalarına kadar hizmet götüren ekipler bu yıl içerisinde birçok mahallenin kanallarını tadilattan geçirdi. Bu kapsamda Toyga Mahallesi 144 metre farklı ebatlarda koruge boru ile kanallar onarıldı. Korulu Mahallesi'nde 120 metre farklı ebatlarda koruge boru su geçişleri ve kapanmış olan sulama kanaları onarımı tamamlandı. Yıllardır büyük sıkıntı yaşanan Bilgi Mahallesi'nde 500 metre 200'lük koruge boru ile Üçüzler mevkii ve merkezde kanal onarımı yapılarak yayladaki hayvanlara su taşınması sağlandı.

 HEYELANA KARŞI ÖNLEM ALINDI

Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı ayrıca bütün zorlukları aşarak çiftçinin sorunlarını çözdü. Her yıl heyelan nedeniyle kapanan ve çiftçiyi mağdur eden Çılga Mahallesi'ndeki sulama kanalında suyun boru ile kapalı geçişi sağlanarak bu sorun ortadan kaldırıldı. Ayrıca Derebaşı Mahallesi'nde yağışlardan dolayı kapana su kaynağı onarıldıktan sonra ceviz ekimi için arazi ıslahı yapılarak set çalışması yapıldı. Işınlı Mahallesi Elmacı sokakta 500 metrelik sulama kanalı su geçişi sağlanmış, ayrıca 2 sulama göleti onarılarak faaliyete geçirildi. Kaçit Mahallesi’nde 4 günlük yoğun bir çalışma sonucunda arazilere su ulaştırılmıştır. Karşıyaka Mahallesi'ndeki araziler de yine yapılan çalışmalar sonucunda suya kavuşmuştur. Ayrıca Konalga Mahallesi'nde iş makineleri 2 gün boyunca yaklaşık 500 metre kanalda temizleme çalışması yaparak çiftçiye suyu ulaştırdı. Tarımsal Hizmetler Dairesi son olarak Sugeldi Mahallesi'nde sel nedeniyle yıkılan arazi sulama göletinde 8 gün boyunca ekskavatör iş makinesiyle çalışma yaparak bu göleti de çiftçinin hizmetine sundu.

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Kaptanoğlu, bu çalışmalarda hizmetlerin tarımsal verimliliği arttırmak için yapıldığını söyledi. Daire Başkan Kaptanoğlu, her zaman çiftçinin ve tarımla uğraşan vatandaşların yanında olduklarını vurgulayarak hizmetlerinin süreceğini ifade etti.

 

 

Belediye vatandaşların dinlenme yeri olarak rahatça vakit geçirebilmeleri için başlattığı yeni park alanları oluşturma çalışmaları kapsamında açtığı 15 Temmuz Şehitleri Parkı'nı ışıklandırıp çöp kovaları yerleştirdi. Çevre düzenlemesi yapılan park vatandaşların uğrak mekanı haline geldi.

 Temiz bir ilçe oluşturmak için tüm birimleriyle çalışmalarını aralıksız sürdüren Çatak Belediyesi, yeşil alanlar ve dinlenme alanlarını ışıklandırıp çevre düzenlemelerini yaptırıyor. İlçenin prestij projesi olan Mega Proje çerçevesinde açılışı yapılan 15 Temmuz Şehitler Parkı da ışıklandırılarak modern çöp kovalarının montajı yapıldı. Işıklandırma ve 50 adet çöp kovasının yerleştirildiği park farklı bir görünüme kavuşurken, vatandaşlar tarafından büyük ilgi görmeye başladı.

 TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Parkın tüm eksiklerinin tamamlandığı belirtilirken, vatandaşlar da yapılan hizmetten memnun olduklarını söyledi. Vatandaşlar, "Biz burada oturup dinlenirken, çocuklarımız da güvenle oynuyor. Parkımız çok güzel olmuş. Yapanlara teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Pazar, 12 Ağustos 2018 20:52

Çatak'a 100 Oturma Bankı

Çatak Belediyesi, merkez ve kırsal mahallerde bulunan camii, taziye evleri, dere kenarları, hastane, sağlık ocakları ve devlet yurtlarına 100 adet oturma bankı dağıttı.

 Çatak Belediyesi ilçenin çehresini değiştirmek için yaptığı çalışmalara bir yenisini daha ekledi. İlçenin yollarını standartlara uygun genişleten ve ışıklandıran belediye şimdi de ilçenin farklı bölgelerine 100 adet oturma bankı bıraktı. Yaptığı çalışmalarla ilçeyi modern bir merkez haline getiren Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Akgül, son hizmetiyle yine taktir topladı.

 HER ŞEY VATANDAŞLARIMIZIN RAHATI İÇİN

Çatak Kaymakamı Ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül hizmetlerin vatandaşların rahatı için yapıldığını belirterek, "Vatandaşlarımızın cami ve hastane çıkışlarında veya bahçelerde istirahat ederken rahat etmelerini sağlamak amacıyla oturma bankları alımını gerçekleştirdik. Belediye Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından kurulumu ve montajı yapıldı. Bu banklardan, hastane bahçesinde yaşlı ve hastalar, okul bahçelerinde öğrenciler ve veliler, cami bahçelerinde namaza gelen vatandaşlar faydalanacak. İhtiyaç olan her bölgeye bu bankaları bırakacağız" dedi.

Cumartesi, 11 Ağustos 2018 18:42

Rafting Takımına İş Adamından Forma Desteği

Van’da Hacı Beyli İnşaat firması sahibi Çataklı iş adamı Erdinç Bayat, Çatak  Belediyespor Rafting takımına forma desteğinde bulundu.

 Çatak'ta kurulan Belediyesporu ve bünyesindeki takımları iş adamları sahiplenmeyi sürdürüyor. Bu kapsamda Çataklı iş adamı Erdinç Bayat, Belediyespor rafting takımına 50 takım formayı törenle teslim etti. Törene Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, Belediye Başkan Yardımcısı Murat Okan, Belediyespor Kulüp Başkanı Erdoğan Babur ve iş adamı Erdinç Bayat ve sporcular katıldı. Törende iş adamı Bayat, ilk olarak üzerinde ismi bulunan formayı Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Akgül'e hediye etti.  Akgül, "Memleketimizin bağrından çıkan ve Belediyespor rafting takımımıza katkıda bulunan hayırsever iş adamı Erdinç Bayat’a sporcularımıza verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

 İş adamı Erdinç Bayat ise, geçen yıl kurulan rafting takımının bir çok başarıya imza attığını belirterek, bunun kendilerini gururlandırdığını belirterek, "Bu gençler bizim geleceğimizdir. Bundan dolayı bu gençlere yapılan her türlü destek geleceğe yapılan bir yatırımdır. Bu tür desteklerimiz sürecek" şeklinde konuştu.

Cumartesi, 11 Ağustos 2018 18:38

Belediyeden Sivrisinek ve Karasinek Mücadelesi

Çatak Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü, havaların ısınmasıyla birlikte artan sivrisinek, karasinek ve haşereye karşı mücadelesini aralıksız sürdürüyor.

 Yaz mevsimiyle birlikte sivrisinek ve karasineklerin sağlık sorununun yanında vatandaşlara sıkıntı vermemesi için belediye ekipleri ilaçlama çalışması başlattı. Fen İşleri Müdürlüğü'ne bağlı 2 ekip, sivrisinek karasinek ve haşereyle mücadele kapsamında su kanalları, mazgallar, dere kenarları ve açık alanlarda ilaçlama çalışmasını aralıksız sürdürüyor.

 ŞİKAYETLERİ ANINDA DEĞERLENDİRİYORUZ

Vatandaştan gelen şikâyetleri anında değerlendirdiklerini belirten Çatak Belediyesi Fen İşleri Müdürü Erdoğan Babur, vatandaşların rahat bir şekilde yaz mevsimini geçirmesi için mücadeleyi etkili bir şekilde yürüttüklerini söyledi. Babur, "Mücadelemiz halkın katılımı sayesinde daha da başarılı olur. Biz en etkin ve modern yöntemleri kullanıyoruz. Çevre ve halk sağlığına büyük önem veriyoruz. Bu mücadelede belediyemize olduğu kadar vatandaşlarımıza da büyük sorumluluklar düşmektedir. Vatandaşlarımız çöplerini kapalı, poşetlenmiş şekilde atmaları çok önemli. Bu konuda vatandaşlarımızın duyarlı olmasını istiyoruz" dedi.

Cumartesi, 11 Ağustos 2018 18:33

Belediyeden, Her Mahalleye Oyun Parkı

Çatak Belediyesi her mahalleye oyun parkı kuruyor. Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, parksız hiç mahallenin kalmayacağını söyledi.

 Sosyal belediyecilik anlayışını toplumun her kesiminde hissettiren Çatak Belediyesi, şimdiye kadar hiç oyun parkı kurulmayan mahallelerdeki çocukların da gündemine aldı. Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, program dahilinde oyun parkı olmayan bütün mahallelere oyun parkı kurması için talimat verdi.

 OLUMLU GERİ DÖNÜŞLER BİZİ ONURLANDIRIYOR

Yapılan çalışmalar kapsamında ilçeye 15 kilometre uzaklıktaki Alacayer Mahallesi'nde taziye evinin bahçesinde kurulma çalışmaları süren  oyun parkını Yardımcısı Murat Okan ile inceleyen Akgül, "Yaptığımız parklarda çocuklarımız güzel vakit geçirecek, hem de güvenli bir şekilde oyun oynama imkânına sahip olacaklar. Çatak sınırları içerisinde Çatak Belediyesinin hizmetlerinin gitmediği hiçbir yer kalmadı. Arazi bakımından engebeli olmasına rağmen mahallelerimizin çoğunun okul bahçeleri ve taziye evlerinin bahçelerine çocuk oyun gruplarını görebilirsiniz. Mahallelere yaptığımız hizmetlerden dolayı olumlu geri dönüşler bize onur ve gurur veriyor. Göreve geldiğimizde Çatak merkezde bile çocuk parkı yoktu. Şimdi her mahallemizde çocuk parkı kuruyoruz. Çok az bir mahallemiz parksız kaldı. İnşallah en kısa sürede oralara da park yapacağız" şeklinde konuştu.

Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, ilçe müftülüğü tarafından camilerde ve müftülük binasında açılan yaz dönemi Kur'an kurslarını ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.

 Çatak'ta bu yıl okulların tatile girmesiyle birlikte öğrencilerin tatili en iyi şekilde değerlendirmesi, dini bilgiler ve Kur’an-ı Kerim’i en iyi şekilde öğrenmeleri amacıyla ilçe müftülüğü tarafından Kur'an kursları açıldı. Camide Çocuk Sesi Vatanımın Neşesi sloganıyla açılan Kur'an kurslarında Çatak merkezde 95 kız 154 erkek, Çatak genelinde ise 1672 öğrencinin eğitim görüyor. Günde 3 saat eğitim verilen kurslar 8 hafta sürecek.

Yaz Kur'an kurslarının açılması dolayısıyla Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Akgül, beraberindeki Belediye Başkan Yardımcısı Murat Okan ve İlçe Müftü Vekili Halil İbrahim Çatar kursları ziyaret etti. Akgül, bir süre sohbet ettiği öğrencilere meyve suyu ve kek ikram etti.

 EN BÜYÜK HİZMET KUR'AN HİZMETİDİR

Yaz Kur'an kurslarının önemine dikkat çeken Akgül, "Kur'an'a yapılan hizmet en büyük hizmettir. Çocuklarımız yaz kurslarımız sayesinde hocalarımızın da gayretleriyle Kur'an'ı sadece okuyan değil, anlayan ve hayatına aksettiren nesil olacaktır. Açılan kurslarda Kur'an-ı Kerim okunması ve dini bilgilerin verilmesi ile birlikte milli ve manevi duyguların pekişmesi için temel bilgiler, daha yaşanılır bir toplum olabilmek için gerekli olan ahlak kuralları, iyi vatandaş olabilmenin gerekliliği gibi konular da verilmektedir. Her anlamda topluma yararlı insan yetiştirmenin gayreti içerisindeyiz. Kurslara katılan öğrencilere kurslarımızın faydalı olmasını diliyor, yaz boyunca açık olan kurslarımıza tüm çocuklarımızı bekliyoruz. Ayrıca yaz dönemi kurslarımızı organize eden ilçe müftülüğümüze, eğitim ve öğretim veren görevlilerimize de teşekkür ediyorum" dedi.

Salı, 07 Ağustos 2018 13:07

Çatak Belediyesi'nden Büyük İhale

Çatak Belediyesi ilçenin farklı mahallerde kullanılmak üzere aydınlatma direği, parke taşı ve kaldırım yapımı işleri için 10 milyon liralık ihale yaptı. İmzalar atıldıktan sonra Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, ihaleyi alan firma yetkilileriyle çalışmaların yapılacağı alanları gezdi.

 Çatak Belediyesi tarafından yapılan en büyük ihalelerden biri olan ihaleye 10 firma başvurdu. Belediye Fen İşleri Müdürlüğü'nde gerçekleştirilen ihaleyi 6.291.775,00 TL teklif veren  RÇ Yapı İnş. San Tic. Ltd. Şti. firma kazandı, imzalar atıldı. İmzaların atılması sonrası Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül firma yetkilileriyle yatırımların yapılacağı alanları gezip esnafla sohbet etti.

 NELER YAPILACAK

Birçok mahalleye yeni hizmetleri gideceği yatırımlar kapsamında ilçe merkezi ile muhtelif mahallelerde kullanılmak üzere 100.000 metre kare parke taşı 50.000 metre kare  borüdor, 30.000 metre kare oluk, 10.000 metre kare karosiman terrazo karo,165 adet aydınlatma direği,165 adet menhol, 4.000 metre kare bazalt plak, 4.000 metre kare 3 bölmeli kablo kanalı alımı yapılacak. Ayrıca Görentaş Mahallesi, Teknecik Mahallesi, Boyunpınar Mahallesi, Korulu Mahallesi (Yuvalıçam-Sığırcık sokakları), Alacayar Mahallesi, Derebaşı Mahallesi, Elmacı Mahallesi ve Yeni Mahalle'de bulunan taziye evi, cami ve Kuran kurslarının yapımı ve tadilatı için inşaat malzemesi alınacak.

Çatak'ta temeli Van Valisi Murat Zorluoğlu tarafından atılan 24 derslikli İmam Hatip Lisesi (İHL) ve pansiyon inşaatı hızla yükselirken, Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, okul inşaatında inceleme yaparak yetkililerden bilgi aldı.

 Çatak'ta büyük bir ihtiyaç olan ve geçen yıl Cumhuriyet Mahallesi'nde jandarma karakolu eski binalarının yıkılarak yerine temeli atılan İHL binası ve 200 kapasiteli pansiyon inşaatında inceleme yapan Akgül'e Başkan Yardımcısı Murat Okan, Fen İşleri Müdürü Erdoğan Babur ve Fen İşlerinde görevli İnşaat Mühendisi Mustafa Kaplan eşlik etti.

 İLÇENİN EN PRESTİJLİ BİNASI OLACAK

Hızla katları yükselen okul inşaatında çalışmaları yürüten yetkililerden bilgi alan Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Akgül, okulun tamamlanmasının ardından Çatak'ın en prestijli binası olacağını söyledi. Eski binaların yerine kaliteli, çağdaş, yepyeni, derslikler, laboratuvar ve yurtlar planlandığını, anlatan Akgül, "Şu anda katlarımız yükseliyor. Hedefimiz burayı 2018 sonunda tamamlamak. Onun için firma yetkilileri yoğun çaba sarf ediyor. Çalışmalar tamamlandığında inşallah güzel bir eser ortaya çıkacak. Başta imam hatip camiamıza, eğitim dünyasına, Çataklı hemşerilerimize hayırlı uğurlu olsun. Bu konuda tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla ortak projeler gerçekleştiriyoruz. En önemli projelerimizi İl Milli Eğitim Müdürlüğü’yle yapıyoruz. Kalkınma ve gelişme yolunda en önemli ihtiyaç eğitim kalitesini yükseltmektir. İlim ve irfan yuvası okullarımızın yenilenmesi, yeni okulların yapılması ve eğitimde ihtiyaç bulunan tüm alanlarda eksiklerin giderilmesi için devletimiz çalışıyor" dedi.

Sayfa 1 / 52

Çatak Bülten Gazetesi

Van Hava Durumu
Güneşli

12°C

Çatak

Güneşli

Nem: 62%

Rüzgar: 6.44 km/h

Van Haberleri

Mynet YurtHaber - Van

Mynet'te Van Haberleri

Mahallelerimiz

Ağaçlık, Akçabük, Alacayar, Aşağınarlıca, Atlıhan,Bilgi, Boyunpınar, Çılga, Dalbastı, Derebaşı, Dokuzdam, Eliaçık, Görentaş, Işınlı, Kaçıt, Konalga, Korulu, Narlı, Onağıl, Övecek, Sırmalı, SözverenSugeldi,Teknecik,Toyga, Uzuntekne, Yukarınarlıca

Sosyal Medya

Adresimiz

Adres : Çatak belediye Başkanlığı, Cumhuriyet mahallesi, Atatürk caddesi, No: 7, Çatak, Van

Tel      : +90 432 512 28 91

WhatsApp   : 0530 028 10 10

E-Mail : destek@catak.bel.tr