Güncel Haberler

Çatak Belediyesi


Notice: Undefined property: JObject::$description in /home/catakbel/public_html/components/com_k2/templates/default/user.php on line 59
Pazar, 13 Ağustos 2017 21:51

Çatak'ın en güzel kilim yarışması

Çatak'ta İŞKUR ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından açılan 4 ayrı kilim kursunda kursiyerler tarafından dokunan kilimler arasında en güzelinin seçilmesi için yarışma düzenlendi.

Çatak'ın kültürel değerleri arasında yer alan kilimlerin en güzeli yarışmayla belirlendi. 4 kurstaki 100 kursiyerin dokuduğu birbirinden güzel kilimler Yatılı Bölge Okulu kapalı spor salonunda sergilendi. Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Aşçı, AK Parti İlçe Başkanı Tahsin Babur, kurum amirleri ve vatandaşlar kilim sergisine büyük ilgi gösterdi.

EN GÜZEL KİLİM SEÇİLDİ

Serginin ardından kursiyerler tarafından dokunan kilimler içinden en güzelinin seçilmesi için yarışma düzenlendi. Burada konuşan Çatak Halk Eğitim Merkezi Müdürü Erkan Manto, "Çatak Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve İŞKUR iş birliği ile bu yıl ilçemizde 4 adet yöresel kilim kursu açılarak 100 kursiyere eğitim verildi. Bu kurslarda, unutulmaya yüz tutmuş el sanatları arasında bulunan kilim, ilçemizde yaşatılmaya çalışılarak yöremize ait kilim desenlerinin tekrar gün yüzüne çıkarılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda kursiyerlerimiz ve eğitimcilerimiz ile birlikte yapılan çalışmalar sergilenmiştir." dedi.

BİRBİRİNDEN GÜZEL KİLİMLERİ SEÇMEK ZOR OLDU

Daha sonra Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Aşçı, AK Parti İlçe Başkanı Tahsin Babur, Kilim Satıcısı Mehdi Burak ve Kilim Uzmanı Faik Abi, Kayaboğazı Okul Müdürü Abidin Kıyak,  Merkez Hürriyet İlkokulu Müdürü Ömer Şavan'ın jüri üyeliğini yaptığı yarışmada 45 kilim değerlendirilerek puan verildi. Yapılan değerlendirmede, Felek Eraslan, Gülperi Kan, Zehra Kaya'nın dokuduğu kilim birinci, Fatma Şipal, Melek Şipal, Lalihan Budak'ın kilimi ikinci, Necla Salçuk ve Hatice Salçuk'un dokuduğu kilim ise üçüncülüğe layık görüldü. Yarışmada birinci yarım altın, ikinci ve üçüncüler ise çeyrek altınla ödüllendirildi. Dereceye girenlere ödüllerini veren Akgül,"

Kültürümüzü korumalı, değerlerimize sahip çıkmalıyız. Bu anlamda da gerek kaymakamlığımız gerek belediyemiz gerekse Halk Eğitim Merkezimiz olmak üzere kilim gibi, ceviz oymacılığı gibi unutulmaya yüz tutmuş değerlerimize sahip çıkmalı onları yaşatmalıyız." dedi

Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, ilk kez cübbe giyerek personelinin nikâhını kıyıp, yeni çifte Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın 3 çocuk tavsiyesini hatırlattı.

Çatak Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Bürosu Personeli Hüdayi Gümüş ile ilçede öğretmenlik yapan Kübra Coşkun, yapılan düğünle dünya evine girdi. Çiftin nikâhını da Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Akgül kıydı.  Nikâhı kıyan Akgül, çifte mutluluklar diledi. Akgül, hayatında ilk defa nikâh kıydığını ve bugünün kendisi için çok anlamlı ve özel olduğunu belirterek, "Çalışma arkadaşım Hüdayi Bey'in nikahını kıyıyor olmak benim için ayrı bir mutluluk. Çatak'ta gerek esnafımız, gerek ev ziyaretlerinde ailelerimiz, gerek dışarıda vatandaşlarımız ile sürekli görüşmeler yaptığımız için bir aile gibi olduk. Bu nikâh akdi de aile bağlarımızı güçlendirmemizin bir örneği oldu. Buda benim meslek hayatım boyunca ve Belediye Başkan Vekilliği süresince de ilk kıydığım nikâh oldu. Bizler çok mutlu olduk. Bu mutluluğa hep birlikte şahit olduk. Ben de görevimi yaptım. Bu evliliğin ülkemiz için, milletimiz için, vatanımız için ve sizler için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Allah hayırlı uğurlu etsin. Bir yastıkta kocayın. Cumhurbaşkanımızın en az üç çocuk tavsiyesini hatırlatıyorum." dedi.

Nikâh töreninin ardından düğüne katılanlara yemek ikram edildi.

Van Büyükşehir Belediyesi, Çatak'ta bir taraftan yol çalışması yaparken, bir taraftan da yollarını asfaltla kaplayacak. İlçede bu yıl yaklaşık 110 kilometrelik yola sıcak asfalt dökülecek. 

Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Fazıl Tamer ve Salih Allahverdi ile birlikte Bilgi ve Akçabük Mahallelerindeki yol yapım çalışmalarını yerinde inceledi. Akgül ve beraberindeki Genel Sekreter Yardımcıları Tamer ve Allahverdi, mahallelilerle görüşüp sıkıntılarını dinledi. Genel Sekreter Yardımcısı Fazıl Tamer, hiç bir ayrım yapmadan her kesime eşit hizmet götürme çabası içerisinde olduklarını söyledi. Çatak'ta hummalı bir çalışma yürüttüklerini belirten Tamer, "İlçenin birçok noktasında çalışma var. İnşallah daha güzel çalışmalar yapacağız. Halkımız güzel hizmetleri hak ediyor. Yeter ki bizlere dua edip desteklerini esirgemesinler. Bu yıl yollar için 214 milyon lira kaynak ayırdık. Bu yolların yıllar önce yapılması gerekiyordu. Ama ne yazık ki yapılmamış. Bu da insana değerin verilmediğini gösteriyor. Önce yol sonra diğer hizmetler. Biz her zaman halkın yanındayız" diye konuştu.

ÖRGÜTE DEĞİL VATANDAŞA HİZMET

Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, hizmetlerinin odağında vatandaşın olduğunu belirterek, "Büyükşehir Belediyesine çok teşekkür ederiz. Biz örgüte değil vatandaşa yol yapıyoruz. Çalışmalar büyük bir hızla devam ediyor. İnşallah Çatak’ın bütün yollarını asfaltlayacağız. Vatandaşın talepleri doğrultusunda planlamaları yapıyoruz." dedi.

Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin ile birlikte ilçede yapımı devam eden okul inşaatlarında incelemelerde bulundu.

Çatak'ta 2017-2018 eğitim öğretim yılının eksiksiz başlaması için çalışmalar tüm hızıyla sürerken, Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin ile birlikte denetlemelerde bulundu. İlçeyi ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Kırekin ilk olarak İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Salih Taş'tan ilçenin eğitimi ve sorunları hakkında brifing aldı. Daha sonra ilçedeki eğitim yatırımlarını değerlendiren Kırekin, Çatak'ta ciddi anlamda yatırımların devam ettiğini söyledi. İlçede 24 derslikli ve 8 derslikli iki okulun ihalelerinin yapıldığı, 12 derslikli bir ortaokul ile 8 derslikli bir ilköğretim okulunun da kısa süre sonra ihaleye çıkarılacağını ifade etti. Kırekin, "Çatak İlçemiz kırsal bir bölgede olmasından dolayı eğitimini çok önemsiyoruz. Arsa sorunu bulunan mahallelerimizde yapılacak okulların sorunlarının çözümünde sona geldik. İnşallah en kısa zamanda okul yapımı için ihalelere çıkacağız. Ayrıca gündemde olan 30 yataklı Öğretmen Evinin yapımı için de çalışmalarımız hızla devam ediyor." dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Akgül'ü makamında ziyaret ettikten sonra, Çatak Belediye Spor ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğinde açılan tekvando ve ahşap işlemeciliği kurslarını da ziyaret edip kursiyerlerle sohbet etti.

Pazar, 16 Temmuz 2017 11:49

Çatak’ta 15 Temmuz Demokrasi Nöbeti

Çatak’ta 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla anma programları düzenlenirken, vatandaşlar demokrasi nöbetine başladı.
15 Temmuz 2016 Günü Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile meydanlara gelen yüzlerce halk bu sene de Türk Bayrakları ile Çatak caddelerinde yürüyerek Çatak Hükümet Konağının Bahçesinde nöbet tuttular.
Tutulan Nöbete Çatak Belediye Başkan Vekili Kaymakam Hacı Asım Akgül, savcı ve hakimler, AK Parti İlçe Başkanı Tahsin Babur, ilçede görevli kamu amirleri,memurlar ve vatandaşlar katıldı.
Program Çatak Çayı üzerindeki Köprülere asılan dev Türk Bayraklarının altından geçiş yapan Belediye Spora ait rafting ve kano sporcularının köprünün altından geçerken Türk Bayraklarını açması ile başladı. Vatandaşların merakla izlediği bayrak şovlarının akabinde akşam namazı kılındı. Geçen yıl günlerce nöbet tutarak milli iradeye sahip çıkan Çataklılar bu sene de Çatak caddelerinde yürüyüş yaparak nöbette yerlerini aldılar. Hükümet Konağı’nın önünü dolduran yüzlerce Çataklı hep bir ağızdan sloganlar atarak şarkılara eşlik ettiler. Gecenin ilerleyen saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması canlı olarak izlendi. Milli Eğitim Müdürü Mehmet Salih Taş, SYDV Müdürü Aydın Babur, YBO Müdürü Fatih Gül günün anlam ve önemini belirten şiirler okudular. İmamlar tarafından canlı selalar okundu.
Nöbet sırasında konuşma yapan Başkan Vekili Akgül;
“Anadolu topraklarında yazılmış destanlara bir destan daha eklenmiştir. Anadolu birçok kez şehit kanlarıyla yıkanmıştır. Milletimizi vurmak istemişlerdir ama bilmiyorlar ki bu milletin içinde ne cevherler ne yiğitler vardır. Yüreğinden iman gücü azalmayan bu millet o akşam eli kanlı hainlere meydanları dar etmiştir. Türkiye’nin her yerinde Başkomutanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısına uyup milletimiz ayağa kalkmış, sokaklarda nöbet tutmuştur. Geçen sene olduğu gibi bu gün de Çatak’ta da nöbetimiz sürmektedir. Bu sene de nöbetimiz aynı heyecanla devam etmektedir. Bu sayede tüm Dünyaya tek yumruk tek bilek olduğumuzu ve bizi parçalayamayacaklarını bir kere daha göstermiş olduk” dedi.

Cumartesi, 15 Temmuz 2017 08:42

Başkan Vekili Akgül’den 15 Temmuz Mesajı

Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü ile ilgili bir mesaj yayımladı.
Mesajında 15 Temmuz Destanının Ecdadımızın Şanlı tarihine bir zafer olarak eklendiğini belirten Akgül;
“ 15 Temmuz 2016 günü Ülkemiz için gerçekleştirilen hain saldırının yıldönümünü şiddetle ve nefretle kınıyorum. Bu hain darbe girişiminde halkımız devleti için tek yumruk tek bilek olmuş, kurşunlara göğsünü germiş, tanklara karşı yürümüş, uçaklara karşı gelmiş ve bir kere daha bizi parçalayamayacaklarını dış mihraklara kanıtlamıştır. Ülkemiz insanları Devletine, Anayasal düzene bağlılığından ve özgürlük anlayışından asla taviz vermemiştir, vermeyecektir. Bunu bütün dünyaya Aziz Milletimizin o geceki duruşu ve yazmış olduğu kahramanlık destanı ile kanıtlamış olduk. 15 Temmuz darbe girişimi başta olmak üzere Ülkemizin geleceği uğruna, Vatan aşkıyla canını hiçe sayarak şehit olan askeri güçlerimize, polislerimize, sivil vatandaşlarımıza bir kere daha Allah’tan rahmet diliyor, Gazilerimizi şükran ve minnetle anıyorum. Bizi birbirimize düşürmek isteyenlere karşı halkımızın her zaman bir ve beraber olmasını diliyorum. Geçen yıl nasıl sokaklarda nöbetteysek bundan sonraki her 15 Temmuz'da inşallah sokaklarda olup nöbetimize devam edeceğiz “ dedi.

Çarşamba, 12 Temmuz 2017 22:14

15 Temmuz Şehitleri Anıldı

Van’ın Çatak ilçesi Merkez Camii’nde, 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan güvenlik güçleri ve vatandaşlar için Mevlid-i Şerif okutuldu.


Çatak ilçe merkezinde bulunan Merkez Camii’nde okutulan Mevlid-i Şerif programına Çatak Kaymakamı Ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, Van Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcıları Fazıl Temer, Salih Allahverdi, Yol Yapım Daire Başkanı Cem Bartın, AK Partiİilçe Başkanı Tahsin Babur, kamu kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı. 15 Temmuz şehitleri için okutulan Mevlid-i Şerif’in ardından vatandaşlara lokum ikramı edildi. Mevlit programının sonunda konuşma yapan Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, öğle namazının sonrasında 15 Temmuz şehitlerinin ruhuna Mevlid-i Şerif ve Kur’an-ı Kerim okuduklarını belirterek;

“15 Temmuz şehitlerimizin ruhları şad olsun, mekanları cennet olsun. Herkes bilmeli ki biz millet olarak tek yürek tek bilek olduğumuzda üstesinden gelemeyeceğimiz hiç bir sorun hiç bir problem yoktur. Milletimiz inancıyla, imanıyla ve kararlığıyla birlik olduğunu 15 Temmuz’da bir kez daha göstermiştir. Geçmişten geleceğe bayrağımız gönderde dalgalanır, ezan-ı Muhammedi semalarda çınlarken bu şehitleri ve 15 Temmuz’u hiç unutmayacağız. Her 15 Temmuz’u anarken onlara milletçe bir kez daha dualarımızı şükranlarımızı, Fatihalarımızı sunacağız" dedi.

Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, ilçe merkezinde esnafı ziyaretlerini sürdürüyor.


Adnan Menderes Mahallesinde Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi üzerinde bulunan iş yerlerini ziyaret eden Akgül, esnaflarla bir araya gelerek sorunlarını dinlemeye devam ediyor.

Esnaf ziyaretinin ardından açıklama yapan Akgül, esnaflarımızla bir arada oturup sohbet ediyoruz varsa talepleri onları dinliyoruz sorunlarını yerinde tespit edip imkanlarımız dahilinde çözüm olmaya çalışıyoruz. Halkımıza hak ettiği hizmetleri vermek için çalışmalarımız aralıksız devam edecektir dedi.

 

 Çatak İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları ile birlikte ilçenin Eliaçık Mahallesinde 5 gün önce çıkan yangında zarar gören ormanlık alanda incelemelerde bulundu.

Çatak İlçesi'nin Eliaçık Mahallesinde 5 gün önce meydana gelen ve 4 evin zarar gördüğü orman yangını daha fazla büyümeden kontrol altına alındı. Olayın ardından Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Fazıl Temer, Salih Allahverdi, Yol Yapım Daire Başkanı Cem Bartın AK Parti ilçe başkanı Tahsin Babur, Belediye Başkan yardımcısı Murat Okan ile birlikte ormanlık alanda incelemelerde bulundu. Van'ın ormanlık alanının yüzde 76'sının Çatak ilçesinde olduğunu söyleyen Kaymakam Akgül, şunları söyledi:

"İlk yangın haberini aldığımızda Başkan yardımcım Murat Okan gerekli ekiplerle irtibata geçerek bölgedeki asker ve vatandaşların canla başla çalışmaları sonucu yangını kısa sürede kontrol altına almışlardır. Çok şükür can kaybımız yok. Fakat bölgedeki dört evimiz maddi hasar görmüştür. Meydana gelen diğer zararların tespitleri için ise çalışmalar yapıyoruz. Bu  anlamda tüm vatandaşlarımızın orman yangınlarına karşı çok dikkatli ve duyarlı olması lazım. Ormanın kıymetini anlatmaya gerek yok. Dünyanın neresinde olursa olsun bir yerde orman yanıyorsa bizimde ciğerimiz yanıyor demektir. Dolayısıyla tüm vatandaşları duyarlı olmaya çağırıyorum"

Çatak Belediyespor futbol takımının alt yapısı için futbolcu seçmeleri yapıldı. 8-14 yaş arasındaki futbola meraklı çocuk ve genç yetenekler başarılı olmak için büyük mücadele verdi.

 Çatak semt sahasında Antrenör Erkan Eraslan gözetiminde yapılan seçmelere 8-14 yaşları arasında 120 çocuk ve genç katıldı. Çatak Belediye Başkan Vekili ve Kaymakam Hacı Asım Akgül ve Belediye Başkan Yardımcısı Murat Okan’da seçmeleri izleyerek gözlem yaptı. Alt yapı seçmelerinde Antrenör Eraslandan detaylı bilgi alan Vekil Akgül;“Alt yapı seçmelerine bu kadar kişinin katılması böyle bir talebin olması Belediye Sporumuzun saygınlığının arttığını ve gücünü gösteriyor. Birçok yetenekli gencimizi bünyemize dâhil ettik. Seçilen gençlerimiz daha yakından izlenecek ve Çatak Belediye sporun adını duyuracak. Çatak’ın adının sporsal etkinliklerde duyulması adına güzel ve başarılı bir adım oldu. İnşallah Gençlik ve Spor Müdürlüğümüzü kurduğumuzda bu tür faaliyetleri arttıracak, daha farklı dallarda da seçmeler yapacağız.” Dedi

 Seçmelerin yaş kategorilerine göre 1 hafta içinde yapıldığını belirten Antrenör Erkan Eraslan, "Aralarında yetenekli gördüğümüz çocukları Çatak Belediyespor futbol takımının alt yapısına aldık. Futbola meraklı, futbolculuk hayali olan çocuklara ve gençlere belediye spor olarak bir umut ışığı olduk. Çalışmalarımız böyle sürecek. Aralarında çok yetenekli olan ve kendini iyi geliştiren futbolcuları başta Belediye Vanspor olmak üzere büyük kulüplere göndereceğiz. Hem ilçemizi futbol adına daha iyi yerlere getirmek, hemde buradaki yetenekleri değerlendirmek bizim birinci amacımızdır. Bizlere bu konuda desteklerini esirgemeyen Çatak Kaymakamımız ve Belediye Başkan Vekilimiz Hacı Asım Akgül ve Belediye Başkan Yardımcısı Murat Okan’a teşükkür ediyoruz" dedi.                       

Sayfa 1 / 17

Çatak Bülten Gazetesi

Van Hava Durumu
Güneşli

25°C

Çatak

Güneşli

Nem: 18%

Rüzgar: 8.05 km/h

Van Haberleri

Mynet YurtHaber - Van

Mynet'te Van Haberleri

Mahallelerimiz

Ağaçlık, Akçabük, Alacayar, Aşağınarlıca, Atlıhan,Bilgi, Boyunpınar, Çılga, Dalbastı, Derebaşı, Dokuzdam, Eliaçık, Görentaş, Işınlı, Kaçıt, Konalga, Korulu, Narlı, Onağıl, Övecek, Sırmalı, SözverenSugeldi,Teknecik,Toyga, Uzuntekne, Yukarınarlıca

Sosyal Medya

Adresimiz

Adres : Çatak belediye Başkanlığı, Cumhuriyet mahallesi, Atatürk caddesi, No: 7, Çatak, Van

Tel      : +90 432 512 28 91

WhatsApp   : 0530 028 10 10

E-Mail : destek@catak.bel.tr