Güncel Haberler

Çatak Belediyesi


Notice: Undefined property: JObject::$description in /home/catakbel/public_html/components/com_k2/templates/default/user.php on line 59
Cuma, 23 Şubat 2018 10:26

DUYURU

“Haydi, Çatak Hep Birlikte Geleceğimize Sahip Çıkalım” Kampanyası kapsamında 24 Şubat 2018 Cumartesi ve 25 Şubat 2018 Pazar Günleri Çatak ilçesinin merkezinden geçmekte olan Sorkin ve Norduz Çaylarının temizliği ilçe halkı tarafından yapılacaktır.

Bu kapsamda temizlik kampanyasına katılmak isteyen tüm vatandaşların 09.30’da Çatak Belediyesi önünde hazır olarak bulunmaları gerekmektedir.

İlgilenenlere duyurulur.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan´ın başlattığı “Okumanın Yaşı Yoktur" projesi kapsamında başlatılan okuma yazma seferberliği için Çatak’ta topyekün bir çalışma başlatıldı.

Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül başkanlığında ilgili kurumlarla masaya yatırılan ve planlaması yapılan okuma yazma seferberliği için sahaya inildi. Okuma yazma bilmeyenlerin tespiti için ilçedeki ilgili kurumların yetkilileri gruplar halinde merkez ve kırsaldaki mahallelere dağılarak alan taramasına başladı. Çalışmalara Boyunpınar Mahallesi’nde başlayan Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül’e İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Yunus Gündüz, İlçe Müftüsü İlhan Günay, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Salih Taş, Halk Eğitim Müdürü Erkan Manto, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mehmet Raci Selçuk, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Güvener, Boyunpınar Muhtarı Mehmet Gültepe ve mahalle imamı eşlik etti. Evleri tek tek dolaşan Akgül ve beraberindekiler okuma yazma seferberliği hakkında vatandaşlara bilgi vererek hedeflerini anlattı.


Konu ile ilgili açıklamada bulunan Kaymakam Akgül, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’n himayelerinde okuma yazma seferberliği başlatıldı. Seferberlik kapsamında okuma yazma bilmeyen vatandaşların okuma yazma kurslarına katılmaları sağlanarak, okuryazar hale getirilmesi için kurslara yönlendirilmesi amaçlanmaktadır. İlçe olarak hedefimiz, kaymakamlığımız başkanlığında oluşturulan Okuryazarlık Seferberliği İlçe Yürütme Kurulu olarak seferberliğe ilişkin çalışmalarımızı eksiksiz yürütmektir. 2 ay sürecek seferberlik kapsamında ilçemizin eğitimine büyük bir katkı sunulacağını umuyoruz” dedi.

Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Salih Taş,Şube Müdürü Şükriye Ersari, Halk Eğitim Müdürü Erkan Manto ve AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Güvener ile birlikte, Onağıl Mahallesinde Halk Eğitim Merkezi bünyesinde devam eden trikotaj ve el kadın Giysileri kurslarını ziyaret ederek Ustaöğreticiler ve kursiyerler ile bir araya geldi.

Halk Eğitim Merkezi’nde devam eden kursları ziyaret eden Kaymakam ve Belediye Başkan vekili Hacı Asım Akgül, Mahallede Açılan kurslar ve yürütülen çalışmalar hakkında Halk Eğitim Müdürü Erkan Manto’dan bilgi aldı. Kursiyerler ile sohbet edip, kurslara Belediye olarak gerekli desteği vermeye her zaman hazır olduklarını belirtti.
Eğitim Merkezi içerisinde kurs gören kursiyer hanımlar ile hasbihal eden kaymakam ve Başkan vekili Akgül hanımlar tarafından iletilen talepleri ve istekleri dinleyerek, talep ettikleri hususlarda gerekli desteği en kısa sürede vereceklerini belirtti. Güzel bir sohbet ortamı içerisinde gerçekleştirilen ziyaretten ve ilçe Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Hacı Asım Akgül’e ve Beraberindekilere taleplerini birinci ağızdan iletmiş olmaktan duydukları memnuniyeti dile getiren kursiyerler Kaymakam Akgül’e teşekkür ettiler. Kaymakam Akgül’de kurslarda üretilen el emeği göz nuru ürünlerin satılması ve sergilenmesi konusunda her türlü desteğe hazır olduklarını belirtti. Ardından Halk Eğitim Merkezi Müdürü Erkan Manto ahşap boyamadan, dikiş nakış kurslarına kadar pek çok alanda devam eden kurslara yoğun bir ilgi olduğunu, talep edilmesi ve taleplerin yeterli sayıya ulaşması durumunda talep edilen kursların hemen açılacağını belirttiler.

Çatak’ta Çok Programlı Anadolu Lisesinde 2017-2018 Eğitim Öğretim yılının 1. Dönem değerlendirmesi ve 2017-2018 yılı 2. Dönem akademik çalışmaları hakkında toplantı yapıldı.

Çok Programlı Anadolu Lisesi toplantı salonunda gerçekleşen toplantının başkanlığını Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül yaptı. Toplantıya İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Salih Taş, İlçe Şube Müdürü Şükriye Ersari, Okul Müdürü, idarecileri ve okulda görevli öğretmenler katıldı.

Toplantıda okuldaki Akademik Başarıyı ve verilen Eğitimi Değerlendiren Kaymakam Akgül,

“Çatak’ın eğitimine yön veren bir grupta sizlersiniz. Ülkenin geleceğinde imzası olan, geleceğin mimarı olan çocuklarımızın eğitimi ile uğraşan kişiler sizlersiniz. Bu noktada mesleğinize ve verdiğiniz eğitime önem vermelisiniz. İlçemizde sadece akademik başarıyı değil bunun yanında sosyal başarıyı da önemsiyoruz. Yetenekleri ve ilgileri doğrultusunda öğrencilerimizi yönlendirmeliyiz.” Dedi.

Öğretmenlerin istek ve talepleri alındıktan sonra toplantı sona erdi

Çatak'ta huzur ve güven ortamının sağlanmasının ardından yeni iş yerleri de bir bir açılıyor. Bu kapsamda Geyik Kafe törenle hizmete girdi.

Adnan Menderes Mahallesi Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi üzerinde hizmete giren Geyik Kafe'nin açılışına Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Aşçı, Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Güvener, Emniyet Amiri Emre Kayhan ve vatandaşlar katıldı. Açılışta kafe sahibi Orhan Tomay ve davetlilerle yakından ilgilendi.

TERÖR BİTTİ İLÇEDE SOSYAL HAYAT HIZ KAZANDI
Açılışta konuşan Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Akgül, huzur ve güvenin ilçede hakim olmasıyla birlikte sosyal hayatın hız kazandığını ve yeni yatırımların yapıldığını söyledi. "Akgül, "Böylesine güzide bir mekanın açılışında bulunmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Çataklıların rahatlıkla gelip oturabilecekleri bir mekân. Bu mekanı ilçemize kazandıran çataklı hemşerimizi kutluyorum" dedi.

Kafenin sahibi Orhan Tomay ise, çok nezih bir ortam hazırladıklarını belirterek, "Aileler ve gençlerin rahatlıkla gelip oturabilecekleri, kendilerini evlerindeymiş gibi hissedecekleri bir ortam oluşturduk. Böylesine güzel bir mekanı Çataklıların hizmetine sunmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Ayrıca böylesine önemli bir günde bizleri yalnız bırakmayan Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül ve tüm katılanlara teşekkür ediyorum" dedi.

Konuşmaların ardından Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül,Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Güvener, Emniyet Amiri Emre Kayhan,AK Parti eski İlçe Başkanı Tahsin Babur kurdeleyi keserek iş yerine hizmete soktu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Eşi Emine Erdoğan tarafından canlı yayında başlatılan okuma-yazma seferberliğine ilişkin  Milli Eğitim Bakanlığınca yürütülen ve Hayat Boyu Öğrenme kapsamında yapılacak olan çalışmalar Çatak’ta masaya yatırıldı.

 Atatürk İlkokulu konferans salonunda İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, başkanlığında yapılan toplantıya İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Yunus Gündüz, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Güvener, İlçe Müftüsü İlhan Günay, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Salih Taş, Belediye Başkan Yardımcısı Murat Okan, SYDV Müdürü Aydın Babur, Halk Eğitim Müdürü Erkan Manto, ilçede görevli müdürler, muhtarlar ve imamlar  katıldı.

Toplantı gündem maddelerinin okunması ve ilçedeki okuma yazma oranının yükseltilmesi için yapılabilecek çalışmaların anlatılmasıyla başladı.

OKUMANIN YAŞI YOK 

Toplantını açılışında konuşan Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Akgül, kursların ilçeye büyük bir fayda sağladığını belirterek, “İlçemizde yapılan taramalarda okuma yazma bilmeyen 1175 kişi olduğunu tespit ettik. Bu sayıyı sıfırlamamız lazım. Hedefimiz yüzde 100 olmalı. Biz de, bu hedef yerine geldi mi takip edeceğiz. Okul 9 Haziranda kapanıyor. Bizler de bu tarihe kadar kurslarımızı açmış, okuma yazma öğretmiş, belgelerimizi büyük bir törenle vermiş olalım. En iyi okuyan 3 kişiye ödül verelim. Öğretmene, muhtara, imama okuma yazmaya en çok kişiyi kazandıranlara başarı belgesi verelim. Bu konuda, ilçemizde üzerimize düşen ne varsa hepsini eksiksiz yerine getirmeliyiz. Okumanın yaşı yok. İnsanlar kaç yaşında olurlarsa olsunlar okuyabilirler. İnsanlar ölene kadar eğitilebilir. Çevremizde eğitim öğretimde geç kalmış insanlar olabilir, telafisi mümkün“ dedi.

HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYSUN 

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Salih Taş ise bu konuda herkesin elini taşın altına koyması gerektiğine dikkat çekerek, “Mahallelerde ev ziyaretlerini yaptığımızda bazı aileler tepki gösteriyor. Bu konuda muhtarlardan ve imamlardan destek bekliyoruz. Bazı köylerde okullarımız yok. O köylerde de alan taramasını imam arkadaşlar yapabilir. Bu bizi memnun eder. Alan taramalarından sonra biz de oralara öğretmen görevlendiririz.  Okulların olmadığı yerlerde taziye evlerini veya mahalle odalarını kullanmak istiyoruz” dedi.

İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Yunus Gündüz ise bu konuda  güvenlik korucularının öğretmenlere ve imamlara yardım  edeceklerini ifade etti.

 

İlçeye hayat veren Sorkin ve Norduz derelerinin daha temiz akması için belediye çalışmalarını aralıksız  sürdürüyor. Bu kapsamda dereler belirli periyotlarla iş makineleri tarafından temizlenerek içerisindeki çöplerden arındırılıyor.

 İlçenin modern hale gelerek cazibe merkezi olması için Çatak Belediyesi hizmetlerini sürdürürken, özellikle ilçe merkezinden geçen Sorkin ve Norduz derelerinin de temizliğine büyük önem veriliyor. Su debisinin en düşük seviyede olduğu şu günlerde belediye ekipleri iş makineleriyle derelerin içerisinde biriken çöpleri temizlemek ve su akışının daha rahat sağlanması için seferber oldu.

 İş makinelerinin giremediği bölgelerde personelin küçük makinelerle temizlik yaptığını belirten Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, “Derelerimiz vatandaşlarımız tarafından atılan  atıklar nedeniyle kirleniyor.  Düzenli olarak temizlik yaptırıyoruz . Derelerimiz, doğa harikası Çatağımızın en güzel doğal alanlarıdır. Dolayısıyla dereleri de tüm doğal güzellikler gibi korumak zorundayız. Derelerimizin  çevrelerinde vatandaşlarımızın dinlenmesi için kamelya ve oturaklar bıraktık. Yürüyüş ve spor yapabilecekleri alanlar oluşturduk. Maalesef sürekli temizliğini yapmamıza rağmen yine kirleniyor. Derelerimizin korunması konusunda vatandaşlarımızdan destek bekliyoruz” dedi.

Çatak Belediyesi ilçedeki taziye evleri ve okullara destek olmak amacıyla 2 bin sandalye ile 500 masa dağıttı.

 Çatak’ta göreve başladığı günden beri, özellikle eğitim kurumları ve taziye evlerine büyük önem veren Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, bu kurumlara desteğini sürdürüyor. Hizmetlerini aralıksız sürdüren belediye tarafından ilçedeki okul ve taziye evlerine 2 bin sandalye ve 500 masa dağıtıldı.

 Mahalle muhtarları ve okul müdürlerinin talepleri üzerine alınan masa ve sandalyeler Çatak Belediyesi önünde Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül ve Belediye Başkan Yardımcısı Murat Okan tarafından ihtiyaç bildiren muhtar ve okul müdürlerine dağıtıldı. Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, “İlçemizin her mahallesine hizmet götürmeye devam ediyoruz. Hiçbir mahallemiz ve vatandaşımız bize hizmet yapılmadı demeyecek. Belediyenin hizmetinden herkes yararlanacak  sosyal belediyecilik anlayışıyla her vatandaşımıza ulaşarak, sıkıntılarını gidermeye çalışıyoruz. Çalışmalarımız aralıksız devam edecek” dedi.

Pazartesi, 12 Şubat 2018 21:03

Hurda Traktörden Kar Küreme Aracı Yaptılar

Çatak Belediyesi, kış aylarının çetin geçtiği ilçede kullanılmak üzere hurda halde bulunan bir traktörü çeşitli ekipmanlar takarak kar küreme ve tuzlama aracına dönüştürdü.

 Göreve geldikten sonra vatandaşlara en iyi hizmeti vermek için farklı projeleri hayata geçiren Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, özellikle araç filosunu genişletmek için yoğun bir çalışma yürütüyor. Bu kapsamda atıl durumda olan bir traktör, gerekli tamiratları yapıldıktan farklı ekipmanlar takılarak kar küreme ve tuzlama aracına dönüştürüldü.

 KARLA MÜCADELEDE SIKINTI YAŞAMAYACAĞIZ

Başkan Yardımcısı Murat Okan ve Fen İşleri Müdürü Erdoğan Babur ile birlikte yeni dizayn edilen kar küreme aracında inceleme yapan Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Akgül, “Kışın karla mücadele çalışmalarının aksamaması için birtakım tedbirler aldık. Kaldırımlar ve dar sokaklarda kullanılmak üzere aldığımız mini kar küreme araçları oldukça yaralı oldu. Ancak mahallerde karla mücadelede sıkıntı yaşadığımızda ve yetişemediğimiz bölgelerde bu aparatlardan istifade edeceğiz. Bu pratik karla mücadele aparatları ilk başlangıçta işimizi oldukça kolaylaştıracaktır. İnşallah, bu kış karla mücadele konusunda yeni yapacağımız uygulamalarımızla sıkıntı yaşamayacağız” şeklinde konuştu.

Elazığ Orman İşletme Müdürlüğü, Çatak Belediyesine dere kenarında, parklarda ve okul bahçelerinde kullanılmak üzere oturma bankı ve kamelya hediye etti.

 Belediye tarafından yapılan hizmetlerle hızlı bir değişim yaşanan Çatak’a çevre illerden de destek veriliyor. Bu kapsamda Elazığ Orman İşletme Müdürlüğü, Çatak’ın mesire alanlarında, dere kenarında ve okul bahçelerinde kullanılmak üzere 4 adet kamelya ve 20 adet oturma bankı gönderdi. Kamelya ve oturma bankları teslim alındıktan sonra Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül ile Başkan Yardımcısı Murat Okan tarafından belirlenen yerlere kuruldu. Elazığ Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri, doğa harikası olan Çatak’ın bu güzelliğine katkı sunmak için bahar ayında fidan desteği ile bank ve kamelya desteğini sürdüreceklerini ifade ettiler.

 KAMELYALAR İLÇEMİZE GÜZELLİK KATTI

Çatak’ın her geçen gün biraz daha güzelleştiğini belirten Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Akgül, “Banklar ve kamelyalar ilçemize güzel bir görüntü kazandırdı. Vatandaşlarımız artık dere kenarlarında oturup suyun sesini dinleyecek. Desteklerinden dolayı Elazığ Orman İşletme Müdürlüğüne teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Sayfa 1 / 33

Çatak Bülten Gazetesi

Van Hava Durumu
Parçalı Bulutlu

-11°C

Çatak

Parçalı Bulutlu

Nem: 95%

Rüzgar: 6.44 km/h

Van Haberleri

Mynet YurtHaber - Van

Mynet'te Van Haberleri

Mahallelerimiz

Ağaçlık, Akçabük, Alacayar, Aşağınarlıca, Atlıhan,Bilgi, Boyunpınar, Çılga, Dalbastı, Derebaşı, Dokuzdam, Eliaçık, Görentaş, Işınlı, Kaçıt, Konalga, Korulu, Narlı, Onağıl, Övecek, Sırmalı, SözverenSugeldi,Teknecik,Toyga, Uzuntekne, Yukarınarlıca

Sosyal Medya

Adresimiz

Adres : Çatak belediye Başkanlığı, Cumhuriyet mahallesi, Atatürk caddesi, No: 7, Çatak, Van

Tel      : +90 432 512 28 91

WhatsApp   : 0530 028 10 10

E-Mail : destek@catak.bel.tr