Güncel Haberler

Çatak Belediyesi


Notice: Undefined property: JObject::$description in /home/catakbel/public_html/components/com_k2/templates/default/user.php on line 59

Van’ın Çatak ilçesinde “Kadına yönelik şiddetle mücadele” konulu seminer düzenlendi.

Çatak Belediyesi tarafından organize edilen ve Çatak Atatürk İlkokulu konferans salonunda düzenlenen seminere Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül’ün eşi Demet Akgül, ve kadınlar katıldı.

Programda bir konuşma yapan Demet Akgül, bu gün burada kadına yönelik şiddeti doğuran ve pekiştiren olumsuz tutum ile davranışların ortadan kaldırılması amacıyla, toplumsal farkındalık, duyarlılık, bilinç kazandırmak için bir araya geldiklerini söyledi. Kadına yönelik şiddet, fiziksel ve ruhsal bütünlüğüne zarar veren bir halk sağlığı sorununa dönüşmüş durumda olduğunun altını çizen Akgül, “Kadınların yapılan fiziksel, cinsel, psikolojik ya da ekonomik zarar görmesine veya acı çekmesine neden olan şiddet, buna maruz kalan kadınların yanı sıra buna tanık olan çocukları ve bir bütün olarak aileyi de olumsuz etkilemektedir. Kadına yönelik şiddet, sadece ülkemizde bulunan bir sorun değil dünya üzerinde çok ciddi büyük bir sorundur. Birey olarak şiddetin nedeni ne olursa olsun, kime uygulanırsa uygulansın, bunun haklı bir sebebinin olmadığını hepimiz ifade etmeliyiz. Tüm dünyada ve ülkemizde bu duyarlılığın artması ve şiddetin son bulmasını temenni ediyor bu programın organizasyonunda emeği geçen Çatak Kaymakamlığı, Çatak Belediye Başkanlığı, Van Aile ve Sosyal Müdürlüğüne, İl Müftülüğüne, Çatak AK Parti İlçe Başkanlığına ve bu konu ile ilgili konuşmacı olarak gelen değerli hocalara teşekkür ediyorum" dedi.

Daha sonra Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı Şiddet Önleme ve İzleme Merkez Müdürlüğünden Sosyolog Gözde Güven tarafından slaytlar eşliğinde istatistik verilerle kadına yönelik şiddetin tanımı, şiddetin türleri, şiddete uğrayan kadınların takip edecekleri yol ve yöntemler, kadına yönelik şiddete müdahaleler, şiddet mağduruna verilecek koruyucu tedbir kararları, şiddeti önleme ve izleme merkezine ulaşmanın yolları anlatıldı.

Sosyolog Gözde Güven’in önemli bilgilendirmesinin ardından il müftülüğünde vaize olarak görev yapan Enise Eker ise, hadisler ve ayetler ile kadın ve erkeğin İslam’daki yeri, kadına karşı şiddet konuları anlatıldıktan sonra program sona erdi.

Kış aylarının çetin geçtiği ve yoğun kar yağışını olduğu Çatak'ta belediye kaldırımların temizlenmesi için 2 adet mini kar küreme aracı satın aldı.

Göreve geldikten sonra gerek kaymakamlık gerekse belediyecilik anlamında vatandaşların huzur ve refahını ön planda tutan Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, kışın vatandaşların kaldırımlarda daha rahat yürüyebilmesi için 2 adet mini kar küreme aracını alarak hizmete soktu. Mini kar küreme ve püskürtme aracı, kar yağışının yoğun olduğu günlerde özellikle büyük iş makinelerinin giremediği sokak aralarını ve kaldırımları temizleyecek. 24 saat hizmet verecek araçlar, kaldırımları da temizleyerek vatandaşların daha rahat yürümesine olanak sağlayacak.

 

Çatak Belediyesi'nin önemli projeleri arasında bulunan uygulama seralarında ilk fideler dikildi. 

10 TON DOMATES ÜRETİLECEK

Çatak'ın ekonomisinin canlandırılması için farklı projeleri hızla hayata geçiren Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül'ün önemli projeler arasında yer alan uygulama seralarına ilk fideler törenle dikildi. İlçede hem istihdam alanı oluşturacak, hem de ailelere ekonomik kazanç sağlayacak  seralardan yıllık 10 ton domates elde edilecek. Akgül, kurum amirleri ve öğrencilerle gittiği seralarda ilk olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü yetkilileri ve seralarda çalışan kursiyerlerden domates fideleri ile ilgili bilgi aldı. Daha sonra Akgül ve beraberindekiler ilk domates fidelerini dualarla toprağa dikti. 

Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Akgül, burada yaptığı açıklamada, "Bu proje benim için çok önemliydi. Çünkü projemiz bir ilk olacak ve burada başarı elde etmemiz halinde vatandaşlarımıza örnek olacağız. Seralarımızdan çok iyi bir verim bekliyoruz. İnşallah kısa zamanda bu seralarımız ilçemizde çoğalacak" dedi.

DSİ 17'nci Bölge Müdürlüğü, Çatak'ın içinden geçen ve özellikle bahar aylarında su seviyesi tehlikeli bir şekilde yükselen Sorkin Çayı'nın belirli bölgelerine taşkınlara karşı duvar örüyor.

Çalışmalarına bu yıl Mayıs ayında başlayan DSİ ekipleri, ilk olarak taşkınların tehlike arz ettiği bölgeleri tespit edip incelemeler yaptı. DSİ ekipleri daha sonra Sorkin Çayı'nın Bahçelievler Mahallesi bölgesinde 300 metre uzunluğunda 3 metre yüksekliğinde duvar örmeye başlandı. Duvar, özellikle bahar aylarında ve yağışların yoğun olduğu zamanlarda çayın su seviyesinin yükselmesiyle taşkınların kontrol altında alınması ve meydana gelebilecek boğulmaların önüne geçilmesi amacıyla yapılıyor. Ayrıca örülen duvar, yapılan çalışmalar sonrası genişletilen yolların zarar görmesine de engel olacak. Öte yandan DSİ ekipleri belirli bölgelere 3900 metre demir korkuluk takarak bu bölgelerde de vatandaşların can güvenliğini sağladı.

Çatak'ta ilçe merkezine depo olarak kullanılmak üzere bırakılan, ancak son zamanlarda atıl durumda olduğu için görüntü kirliliğine yol açan konteynerler farklı yerlerde kullanılmak üzere ilçe merkezinden çıkarıldı.

Çatak ilçe merkezinin görsel olarak modern bir görünüme kavuşması için farklı projeler hayata geçiren Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, ilçe merkezinde kötü bir görüntüye sahip olan atıl durumdaki konteynerleri kaldırttı. Daha önceleri işyerlerinin deposu olarak kullanılan 5 konteyer kamyonlara yüklenerek ihtiyacı olan kurumlara verildi. Konteynerlerin bazısı güvenlik noktası haline getirilirken, bazısı da yeni yapılan otogar girişine yerleştirilerek araçların giriş çıkışlarının kontrolünün yapıldığı nokta ve şoförlerin bekleyebileceği bir mekan olarak dizayn edildi.

Çatak Belediyespor bünyesinde kurulan futbol takımına, Van Gölü Elektrik Dağıtım A.Ş. Çatak İşletme Şefliği tarafından forma desteği verildi.

Çatak'ta sporun gelişmesi için Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül tarafından kurulan Çatak Belediyespor, vatandaşlar ve ilçedeki kurumlar tarafından her anlamda destekleniyor. Bu anlamda Belediyespor bünyesinde kurulan futbol takımına Vedaş Çatak İşletme Şefliği forma desteğinde bulundu. Formaların takıma teslim edilmesi için de tören düzenlendi. Çatak Kapalı Spor salonunda yapılan törene

Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, Belediye Başkan Yardımcısı Murat Okan, Vedaş Çatak İşletme Şefi Abdurrezzak Salçuk, Vedaş çalışanları, Çatak Belediyespor Futbol Antrenörü Erkan Eraslan ve futbolcular katıldı. Törende konuşan Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Akgül,"Çatak Belediyespor adına Vedaş Şefimiz Abdurrezzak Bey'e ve Vedaş çalışanlarına teşekkür ederim. Yeni forma Çatak Belediyespora hayırlı uğurlu olsun. Dilerim futbolcularımız bu forma ile birçok maça çıkacak ve hepsini galibiyetle taçlandıracak" dedi.

Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, terörle mücadelede önemli bir yere sahip olan güvenlik korucularının başlarıyla yemekte bir araya geldi.

TERÖRİSTLERE GÖZ AÇTIRMAYACAĞIZ

Çatak ilçe merkezindeki kalekolda verilen yemeğe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Yunus Gündüz, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Murat Okan ve 50 korucubaşı katıldı. Karşılıklı sohbet havasında geçen ve bir yılın değerlendirildiği yemekte konuşan Akgül, Çatak'ta 2017 yılının terörle mücadele açısından başarılı bir yıl olduğunu söyledi. Bu başarıda güvenlik korucularının büyük payının olduğunu anlatan Akgül, "Terörle mücadelede göstermiş olduğunuz gayretli çalışmalarından dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Terörle mücadele ve güvenlik konusunda aynı kararlılığımızı önümüzdeki yıllarda da sürdüreceğiz. Güvenlik güçlerimizle birlikte teröristlere göz açtırmayacağız" dedi.

Yemekte korucubaşları sorunlarını dile getirirken, Yazı İşleri Müdürü Murat Okan tek tek not aldı. Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Akgül'de sorunların çözülmesi için gerekenlerin yapılacağını söyledi. Program fotoğraf çekimiyle son buldu.

Çatak'ta temeli Van Valisi Murat Zorluoğlu tarafından atılan 24 derslikli İmam Hatip Lisesi'nin (İHL) inşaatı hızla yükseliyor. Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, okul inşaatında incelemeler yaparak yüklenici firma yetkililerinden bilgi aldı.

 Eğitimde büyük bir atılım yapma gayreti içersinde olan Çatak'ta, fiziki altyapıdaki eksikliklerde hızla gideriliyor. İlçede büyük bir ihtiyaç olan İHL ve 200 kişilik pansiyonun temelinin atılmasının ardından, hızla süren okul inşaatında Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, Yardımcısı Murat Okan ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Salih Taş ile incelemelerde bulundu. Su basamağı tamamlanan, kolonları yükselen ve ilk katı tamamlanmak üzere olan okulda firma yetkilileriyle bir araya gele Akgül, proje üzerinde incelemeler yaptı. Akgül,"İnşaatımız çok hızlı bir şekilde ilerliyor. Gelecek yıl okulun tamamlanıp eğitimin başlaması için firma yetkilileri daha fazla eleman çalıştıracaklarını söylediler. Bu okulda 800 öğrencimiz eğitim görecek. Ayrıca pansiyonumuzda da 200 öğrencimiz kalacak" dedi.

Çatak'ta bu yıl adeta asfalt seferberliği yaşandı. Van Büyük Şehir Belediyesi tarafından Çatak'ın en ücra mahallelerine kadar asfalt döküldü. 43 kilometre yol asfaltlanırken, birçok mahalle ilk kez asfaltlı yola kavuşmanın sevincini yaşadı.

Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, göreve geldikten sonra ilçenin sorunların tek tek çözmek için yoğun bir çalışma yürüttü. Akgül, ilçede hizmet anlamında bir çok ilke imza atarken, Büyükşehir Belediyesi ‘de yolların asfaltlanması alanında Çatak'a rekor yaşattı. Çatak'ta asfaltsız yol kalmayacak.

21 MİLYON LİRA HARCANDI

İlçede 43 kilometre yol sıcak asfaltla kaplandı. Çatak'ın en ücra mahallelerine bile asfalt yol yapıldı. 110 kilometrelik yolda statik kaplama yapılarak vatandaşlar yol çilesinde kurtarıldı. 5 ay içerisinde adeta Çatak'ın yolları yeniden yapılırken, 21 milyon lira harcandı. Vatandaşlar, belediyeden aldıkları hizmetlerden duydukları memnuniyeti dile getirirken, Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, hizmetlerin aralıksız süreceğini ifade etti.

Çatak'ın Konalga Mahallesi'ndeki jandarma karakolunda ilçe asayiş ve koordinasyon toplantısı yapıldı. Önemli gündem maddelerinin görüşüldüğü toplantıya katılan Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, toplantıdan sonra nöbetteki askerlerle mevzide sohbet etti.

Terörle mücadelede başarılı bir yıl geçiren Çatak'ta önemli bir asayiş ve koordinasyon toplantısı ilçe merkezine 43 kilometre uzaklıktaki Konalga Mahallesi'nde gerçekleştirildi. Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül başkanlığında yapılan toplantıya İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Yunus Gündüz, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Aşçı, Hakim Ahmet Tufan Demir, İlçe Emniyet Amiri Emre Kayhan, Konalga Jandarma Komutanı Üsteğmen Erol Yazıcı katıldı. Yaklaşık 2 saat süren toplantıda, ilçenin huzur ve güvenliğinin devamı için yapılması gerekenler maddeler halinde ele alındı. Toplantının ardından Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Akgül ile İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Gündüz, Konalga Karakol Komutanı Üsteğmen Yazıcı'nın nezaretinde nöbet mevzilerini gezdi. Nöbet tutan askerlerle bol bol sohbet eden Akgül ve beraberindeki heyet daha sonra ilçeye döndü.

Sayfa 1 / 27

Çatak Bülten Gazetesi

Van Hava Durumu
Çoğunlukla Bulutlu

-3°C

Çatak

Çoğunlukla Bulutlu

Nem: 51%

Rüzgar: 4.83 km/h

Van Haberleri

Mynet YurtHaber - Van

Mynet'te Van Haberleri

Mahallelerimiz

Ağaçlık, Akçabük, Alacayar, Aşağınarlıca, Atlıhan,Bilgi, Boyunpınar, Çılga, Dalbastı, Derebaşı, Dokuzdam, Eliaçık, Görentaş, Işınlı, Kaçıt, Konalga, Korulu, Narlı, Onağıl, Övecek, Sırmalı, SözverenSugeldi,Teknecik,Toyga, Uzuntekne, Yukarınarlıca

Sosyal Medya

Adresimiz

Adres : Çatak belediye Başkanlığı, Cumhuriyet mahallesi, Atatürk caddesi, No: 7, Çatak, Van

Tel      : +90 432 512 28 91

WhatsApp   : 0530 028 10 10

E-Mail : destek@catak.bel.tr