Güncel Haberler

Pazar, 10 Haziran 2018 12:36

Hoş Geldin Rahmet Ve Bereket Ayı Ramazan

Çatak İlçe Müftü Vekili İbrahim Halil Çatar, Ramazan bereket ve rahmet ayı olduğunu belirterek bu ayın çok iyi değerlendirmesini istedi. Çatar'ın açıklaması şöyle.  

Bizleri Ramazan'a kavuşturan, kalemi ve kelamı yaratan, aklı ve beyanı insana bağşeden Yüce Allah'a hamd O'nun El-Emin Peygamberine salat, yolunda gidenlere, ahlakıyla ahlaklananlara selam olsun.

Yağmur yüklü bulutlar gibi gelerek bizleri bereketiyle donatan Ramazan ayınız mübarek olsun. Ramazan ayı, Allah Teâlâ'nın müminlere büyük bir ihsanıdır. Çünkü Ramazan ayı; Kur'an, oruç, iyilik ve güzellik ayıdır. Tövbelerin, duaların, hayır ve hasenatın kabul olunduğu mübarek bir aydır.

Ramazan ayı ki; Yüce Rabbimizin bir Hadis-i Kudsi'de: "Âdemoğlu'nun işlediği her iş kendisinindir, fakat oruç benimdir, onun mükâfatını ben vereceğim" buyurmuştur. Ve oruç, bu ayda tutulmak üzere farz kılınmıştır. Hadis-i şeriflerde ise "Oruçlu olan kimse bir mümini gıybet veya ezâ ve cefâ etmedikçe iftar edinceye kadar ibâdettedir buyurulmuştur. Ramazan ayı ki; oruç tutan, ibadet ve taatta bulunan, hayır ve hasenat yapan, tevbe ve istiğfarda bulunan müminler için rahmet ve mağfiret ayıdır.

Ramazan ayı ki; orucu, iftarı, sahuru, teravihi, cemaatle dolan camileri, dinlenen vaazları ve okunan mukabeleleri ile kurtuluş ayıdır.

RAMAZAN AYINA HAZIRLANMAK

Büyük ecir ve sevaplarla dolu olan ramazan ayına girerken, bu ayı ihya etmek için manen hazırlıklı olmak lazımdır. Kendimizi bu ayın sevap ve mükafatına hazırlıklı ve layık bir hale getirmeye çalışmalıyız. Bunun için Ramazan ayına girerken maddi ve manevi kirlerden temizlenmeli, işlediğimiz günahları terk ederek Cenabı Hakk'a tövbe ve istiğfar etmeliyiz. Başkalarına haksızlık etmişsek, onlardan helâllik dilemeliyiz. Kul hakkıyla Allah'ın huzuruna çıkmak büyük bir tehlikedir. Haksızlık ve kötülük yapanların mutlaka tövbe ederek, helâllik alması gerekir. Yoksa Allah'a yaklaşamaz ve onun rızasına eremezler. Ramazan ayına girerken; Dinimiz İslâm'ın haram kıldığı kin, haset, dedikodu, yalan, iftira, gıybet, nefret gibi kötü huylardan vazgeçmeliyiz. Dünya ve ahiretimiz için faydası olmayan her türlü davranışlardan uzak olmalıyız. Ramazan ayına girerken, kalbimizi Allah'a tam teslim etmeliyiz. Niyetlerimizi düzeltmeliyiz. Kıyamet gününde, insanlar niyetleri üzerine hasrolunurlar, Allah'ın huzuruna niyetlerine göre çıkarılırlar. Çünkü ameller niyetlere göredir.

 ORUÇLU KİMSENİN ÖZELLİKLERİ

Oruçlu Müslüman şu özelliklere sahip olmalıdır. Aslında bu özellikler, her Müslümanın özelliğidir.

1-Oruç tutan bir Müslüman yalan, hile, kötü söz ve kötü davranışlardan uzaklaşacaktır. Orucunu bütün varlığı ile ve yalnız Allah rızası için tutacaktır. Yalan, hile, kötü söz ve davranışlar; orucun ruhunu kaybettirdiği gibi, yaratılmışların en üstünü olan insanı, insanlık şerefi ve sıfatından da uzaklaştırır. Gerçek oruç, sahibini kötü fiil ve davranışlardan koruyan oruçtur. Yoksa oruç sadece yemeyi ve içmeyi terk etmek değildir. Müslümanın görevi, oruç ibadetini kötülüklere karşı bir kalkan olacak şekilde yerine getirmektir. Müslüman, elini, ayağını, gözünü, kulağını dilini, kalbini ve gönlünü haram olan fiil ve davranışlardan korumalıdır. Peygamber Efendimiz (s.a.s.) şöyle buyurmuşlardır:

"Biriniz bir gün oruç tutacak olursa kötü söz sarf etmesin, bağırıp çağırmasın. Birisi kendisine yakışıksız laf edecek veya kavga edecek olursa "ben oruçluyum!" desin ve ona bulaşmasın." "Kim kötü söz ve davranışları bırakmazsa, Allah'ın onun yemesini ve içmesini terk etmesine ihtiyacı yoktur." "Nice oruçlu vardır ki; orucun ona açlıktan başka faydası yoktur." O halde, Müslüman orucunu bütün varlığı ile tutacak, İslâmiyet'e uygun olmayan her çeşit davranışlardan uzak olacaktır.

2-Oruçlu Müslüman, başına gelen belâ ve musibetlere karşı sabredecektir. Sabır, kurtuluşun kaynağıdır. Sabır; felaketleri önler. Sabır, başarının sırrıdır. İlimde, ticarette, savaşta, ibadette sabır, sahibini zafere götürür. Peygamber Efendimiz (s.a.s.): "Oruç, sabrın yarısıdır." buyurmuşlardır.

3-Oruçlu Müslüman, başkalarına karşı şefkat ve merhamet sahibi olacaktır. Oruç tutmak sûretiyle açlık ve susuzluk ızdırabını tadan kimse; aç ve susuz kalanların hallerini düşünmeli, onlara şefkat ve merhamet elini uzatmalıdır.

4-Oruçlu Müslüman, orucu sadece sahura kalkıp, sahur yemeği yiyerek akşam ezanı okuyuncaya kadar aç kalma şeklinde anlaşıldığında bu, açlık eylemi olarak yorumlanacak bir iştir.  Hâlbuki oruç, aç kalma eylemi değildir. İnsanın midesine hâkim olduğu gibi sinirlerine de hakim olması gereken bir ibadet söz konusudur. Gözüne, diline hâkim olması gereken bir ibadettir oruç. Bunlarla beraber oruç alemine girmiş oluyoruz. Aksi takdirde oruç, bir alem Müslüman başka bir alem olur ki ona da Allah oruç için vadettiği sevabı vadetmemiş olur.

Allah Resulü (sas) bir gün ashabıyla oturuyordu. Kıyamet günü amellerine gelince şöyle buyurdu.

"Kıyamet günü bir çok kimse büyük bir dağ kadar sevapla gelir. Fakat Allah onun bütün amellerini boşa çıkartır. Sahabeden biri bu kavmi nasıl tanıyacağız diye sorduğunda Peygamberimiz (sas) şöyle buyurur. "Onlar oruç tutar, namaz kılarlar ama kendilerine haramdan bir şey teklif edildiği zaman Allah'tan korkmadan haram işlerler. İşte Allah onların amellerini kabul etmez." "Yalanı ve yalana göre hareket etmeyi terk etmeyenin yemeği, içmeyi bırakmasına Allah'ın ihtiyacı yoktur."

KAZANDIKLARIMIZI DEVAM ETTİRELİM

Evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennemden azad olan mübarek Ramazan ayını idrak ederken, Oruçla bedenler ve nefisler terbiye altına alındı. Bir kez daha sabrı, yardımlaşmayı, paylaşmayı, özveriyi öğrendik. Dünya nimetlerinin bir sınav olduğunu; gelip geçici olanın değil, kalıcı ve ebedî olanın insanı yücelttiğini anladık. Gönüller, manevî huzur ikliminde bir ay boyunca yıkanacak. Bu duygularla Ramazanda kazandığımız bu güzel haslet ve yüksek değerleri, Ramazan sonrasında da koruyup yaşamak oldukça önemlidir. Zira yüce Allah'a karşı sorumluluğumuz sadece Ramazan ayına mahsus değildir. Ramazan ayında yoğun bir ibadetle vaktimizi geçirmeye çalıştık. Namazımıza, cemaate devam ettik. Muhtaçlara yardım ettik. Günahlarımıza tövbe ettik. Bunlara ve diğer dini görevlerimize Ramazan sonrasında da devam etmeliyiz. Çünkü yüce Allah Kerim kitabında şöyle buyuruyor: Ölüm sana gelinceye kadar Rabbine ibadet et." (Hicr süresi: 99) 

SAYIN AKGÜL'E YARDIM VE DESTEKLERİNDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Çatak İlçesinin köylerinde son bir yıl içinde yapılan; Övecek Mahallesi Uslanmaz Camii, Sırmalı Mahallesi Camii, Konalga Mahallesi Camii, Urganlı Mahallesi Camii ve yapılması devam eden Atlıhan Alakaynak camiilerinin yapılmasında büyük katkısı olan ve bizlere her zaman destek veren Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül'e teşekkür ediyorum. Bu mübarek ayın bütün milletimiz ve İslam âlemi için hayırlara vesile olmasını diler, vatanımız için de en bereketli ay olmasını temenni ederim. Savaşların olmadığı, kıtlığın baş göstermediği, doğal afetlerin olmadığı, şehit haberlerinin olmadığı ve bembeyaz yağan bir karın, ne yasanmışsa yaşansın, geçmişin tüm hatalarını örttüğü gibi Ramazan ayının da bizim tüm hatalarımızı örterek hayırlı yeni bir gelecek, umut dolu yeni bir başlangıca vesile olmasını dilerim. Ramazan ayımız mübarek olsun.

Yorum Ekle

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuza emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Çatak Bülten Gazetesi

Van Hava Durumu
Çoğunlukla Bulutlu

-3°C

Çatak

Çoğunlukla Bulutlu

Nem: 90%

Rüzgar: 4.83 km/h

Van Haberleri

Mynet Van

Mynet'te YurtHaber Ana Sayfa Haberleri
 • Van’ın Gürpınar Belediyesi tarafından Şeb-i Arus etkinlikleri kapsamında ‘Mevlana’yı Anma’ programı düzenlendi.Vuslatın 745’inci yıldönümü münasebetiyle Gürpınar Belediyesi tarafından Gürpınar Kültür Merkezinde düzenlenen programa, ünlü yazar Sinan Yağmur katıldı.
 • Meteoroloji 14.
 • Meteoroloji 14.
 • Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necdet Takva, esnafı gezerek kendilerine karanfil verdi.AK Parti Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necdet Takva, beraberindeki İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu ve partililerle birlikte esnafı gezdi.
 • Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) koordinasyonunda bölgenin turizm paydaşlarıyla Travel Turkey Fuarı’na katılım sağlandı.6-8 Aralık 2018 tarihleri arasında İzmir’de düzenlenen 12.
 • AK Parti Van Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyon Sözcüsü Osman Nuri Gülaçar, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.Osman Nuri Gülaçar, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nün, İkinci Dünya Savaşı’nın akabinde 1948 yılında Birleşmiş Milletler üyesi ülkelerin 30 maddelik İnsan Hakları Evrensel Beyannamesini kabul etmesi münasebetiyle her yıl anılan ve tüm dünya devletlerinin insan haklarına dair temennilerini ifade ettiği bir gün olduğunu söyledi.
 • Van Büyükşehir Belediyesi, yaz aylarında caddeleri süsleyecek olan 90 bin lale ve 10 bin sümbül soğanını toprakla buluşturdu.Park, bahçe ve peyzaj çalışmalarıyla kentin çehresini güzelleştiren Van Büyükşehir Belediyesi, çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
 • Van Büyükşehir Belediyesi, yaz aylarında caddeleri süsleyecek olan 90 bin lale ve 10 bin sümbül soğanını toprakla buluşturdu.Park, bahçe ve peyzaj çalışmalarıyla kentin çehresini güzelleştiren Van Büyükşehir Belediyesi, çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
 • VAN (İHA)
 • Van’ın Çaldıran Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Tekin Dundar, Hangedik Mahallesi’nde bulunan Mehmet Tahir Taşer İlkokulunu ziyaret etti.Çaldıran Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Tekin Dundar, beraberindeki İlçe Emniyet Müdürü Korkmaz Polat, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Mehmet Diki, İlçe Müftüsü Fikri Göncü ile 6 derslik ve 300 öğrencisi bulunan ikili eğitimin yapıldığı Mehmet Tahir Taşer İlkokulunu ziyaret etti.
 • Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezinin ilk sertifika programı tamamladı.Van YYÜ Bireysel Araştırma Projeleri kapsamında projelendirilerek eğitim faaliyetleri için gerekli temel malzemelerin alınmasının ardından öğretmenler adaylarına verilen sertifika programı tamamlandı.
 • Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezinin ilk sertifika programı tamamladı.Van YYÜ Bireysel Araştırma Projeleri kapsamında projelendirilerek eğitim faaliyetleri için gerekli temel malzemelerin alınmasının ardından öğretmenler adaylarına verilen sertifika programı tamamlandı.
 • Van Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Van Kitap Fuarı’, vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü.7 Aralık Cuma günü Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Fuar Kongre Merkezinde açılışı gerçekleştirilen Van Kitap Fuarı, ilk hafta sonunda binlerce vatandaş tarafından ziyaret edildi.
 • Van Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Van Kitap Fuarına katılmak üzere memleketine gelen Yazar Ümran Öztürk, katıldığı etkinliklerde yoğun ilgi gördü.Organize Sanayi Bölgesi Fuar Kongre Merkezinde düzenlenen ve birçok ilden 150 yayınevi ve 150’den fazla yazarın katıldığı Van Kitap Fuarında Vanlı Yazar Ümran Öztürk de yerini aldı.
 • Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürlüğü, il genelinde yaptığı faaliyetlerle vatandaşların hayatını kolaylaştırmak için büyük çaba harcıyor.VASKİ ekipleri, bazen İran sınırında bir mahallenin sorununu giderirken bazen de il sınırında bulunan mahallelerde çalışmalarını sürdürüyor.
 • Van Ticaret ve Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi tarafından 8.
 • Van Ticaret ve Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi tarafından 8.
 • Van’da vatandaşlar tarafından yaralı halde bulunan Kaya Kartalı ile Saksağan Pica Pica kuşu tedavi altına alındı.Van’da, Adnan Sarı ve Çekdar İpek isimli vatandaşlar tarafından bulunan yaralı Kaya Kartalı ile Saksağan Pica Pica kuşu, Van Doğa Koruma Milli Parklar İl Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.
 • Van Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ve Doğu Anadolu Bölgesinin en büyük fuarı olma özelliğini taşıyan kitap fuarına çocuk yazarlar damga vurdu.Organize Sanayi Bölgesi Fuar Kongre Merkezi’nde düzenlenen ve birçok ilden 150 yayınevi ve 150’den fazla yazarın katıldığı kitap fuarında yaşları 10 ile 12 yaşındaki küçük yazarlar ilgi çekti.
 • Van'da olumsuz hava koşulları nedeniyle 4 yerleşim birimine ulaşım sağlanamıyor - Hakkari'de kar ve tipi nedeniyle kapanan 16 yerleşim biriminin yolu ulaşıma açıldı
 • Van’da polis ekipleri tarafından yapılan 2 ayrı çalışma sonucu 3 bin 370 paket kaçak sigara ele geçirildi.Van Emniyet Müdürlüğüne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri, İpekyolu ilçesi Bostaniçi Mahallesi Aşiyan Sokak üzerinde bulunan bir ikametin müştemilatında park halinde bulunan 27 plaka sayılı minibüste arama yaptı.
 • Van’ın Gevaş ilçesinde kaçak avlanan 2 kişiye 2 bin 694 TL idari para cezası uygulanırken, 2 adet yarı otomatik takozsuz silaha da el konuldu.Van Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürlüğü tarafından, Gevaş ilçesi Dağyöre Mahallesi mevkiinde kaçak olarak avlandığı tespit edilen; 2 şahıs hakkında idari para cezası uygulandı.
 • Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necdet Takva, partililerle bir araya geldi.İl Başkanlığı binası önünde düzenlenen aday tanıtım programında konuşan AK Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, 31 Mart seçimlerinin Van için, Van’ın geleceği için, Van’ın gençleri için en stratejik seçim olduğuna değinerek, “Bu yerel seçimler Van’ın 2023 hedeflerini belirleyecek seçimlerdir.
 • Van’ın Özalp ilçesinde yolu kar ve tipi nedeniyle kapanan mahallede mahsur kalan 12 yaşındaki çocuk, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ve 112 Acil Sağlık ekiplerince hastaneye kaldırıldı.Edinilen bilgiye göre, Özalp ilçesine 14 kilometre uzaklıktaki Kırkçalı Mahallesi’nde ikamet eden ve rahatsızlanan Yunus Emre Matpay’ın (12) yakınları sağlık ekiplerinden yardım istedi.
 • Van’ın Edremit ilçesinde yapılan yol kontrolleri sırasında bir otomobilde 1 kilo 520 gram metamfetamin ele geçirilirken, olayla ilgili 2 kişi tutuklandı.İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “İlimiz merkezi ve ilçelerimizde haksız kazanç sağlamak amacıyla uyuşturucu madde ticareti, nakli veya depolanması faaliyetlerini yürüten şahıs/şahıslara yönelik olarak yapılan çalışmalar kapsamında 8 Aralık 2018 günü uygulamada görevlendirilen görevlilerimizce Edremit ilçesi Kurubaş Mahallesi’nde oluşturulan uygulama noktasında durumundan şüphelenilerek durdurulan 65 plakalı otomobilde yapılan aramada 5 paket halinde toplam 1 kilo 520 gram metamfetamin maddesi ele geçirilmiştir.
 • Van’ın Edremit ilçesinde yapılan yol kontrolleri sırasında bir otomobilde 1 kilo 520 gram metamfetamin ele geçirilirken, olayla ilgili 2 kişi tutuklandı.İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “İlimiz merkezi ve ilçelerimizde haksız kazanç sağlamak amacıyla uyuşturucu madde ticareti, nakli veya depolanması faaliyetlerini yürüten şahıs/şahıslara yönelik olarak yapılan çalışmalar kapsamında 8 Aralık 2018 günü uygulamada görevlendirilen görevlilerimizce Edremit ilçesi Kurubaş Mahallesi’nde oluşturulan uygulama noktasında durumundan şüphelenilerek durdurulan 65 plakalı otomobilde yapılan aramada 5 paket halinde toplam 1 kilo 520 gram metamfetamin maddesi ele geçirilmiştir.
 • Binlerce yıl önce Süphan Dağı'ndan püsküren lavların su akıntılarının önünü kesmesi sonucu oluşan Van Gölü'nün, Urartular döneminde taşımacılıkta etkin şekilde kullanıldığı belirlendi - Van YYÜ Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu: - "Urartular, devletleşme döneminde o zamanın süper gücü olan Asurlardan etkileniyor. Asurlar, Dicle-Fırat nehirleri üzerinde yelkenli tekne ve salları kullanıyor. Urartular da bundan yola çıkarak göl üzerinden ulaşım sağlıyor" - "Van Gölü'nde deniz ulaşımının Urartular döneminde başladığını söyleyebiliriz"
 • Van’ın Başkale İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan yol kontrolleri sırasında 15 bin paket kaçak sigara ele geçirildi.Van İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “İlimiz merkez ve ilçelerinde haksız kazanç sağlamak amacıyla gümrük kaçağı ticareti yapan ve nakleden şahıs veya şahısların deşifresine yönelik olarak yapılan çalışmalar kapsamında; 8 Aralık 2018 günü Başkale İlçe Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Grup Amirliği görevlilerimizce; Başkale ilçesine bağlı Gelenler Mahallesi’nde oluşturulan uygulama noktasında durumundan şüphelenilerek durdurulan 65 plaka sayılı araçta yapılan aramada üzerinde TAPDK bandrolü bulunmayan 15 bin paket kaçak sigara ele geçirilmiştir.
 • Van’ın Başkale İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan yol kontrolleri sırasında 15 bin paket kaçak sigara ele geçirildi.Van İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “İlimiz merkez ve ilçelerinde haksız kazanç sağlamak amacıyla gümrük kaçağı ticareti yapan ve nakleden şahıs veya şahısların deşifresine yönelik olarak yapılan çalışmalar kapsamında; 8 Aralık 2018 günü Başkale İlçe Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Grup Amirliği görevlilerimizce; Başkale ilçesine bağlı Gelenler Mahallesi’nde oluşturulan uygulama noktasında durumundan şüphelenilerek durdurulan 65 plaka sayılı araçta yapılan aramada üzerinde TAPDK bandrolü bulunmayan 15 bin paket kaçak sigara ele geçirilmiştir.
 • AK Parti Van İl Başkan Vekili Abdullah Çalım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından önceki gün açıklanan Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necdet Takva’nın 9 Aralık Pazar günü Van’a geleceğini söyledi.Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan AK Parti Van İl Başkan Vekili Abdullah Çalım, Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necdet Takva’nın karşılanması ile ilgili her türlü hazırlığı yaptıklarını belirtti.
 • AK Parti Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necdet Takva, Vanlılar Vakfını ziyaret etti.Ankara’da temaslarını sürdüren AK Parti Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necdet Takva, Vanlılar Vakfında düzenlenen kahvaltıda Vanlılarla bir araya geldi.
 • Van Vali Vekili Sinan Aslan; İpekyolu, Edremit ve Tuşba ilçelerindeki mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi.İpekyolu, Edremit ve Tuşba ilçelerindeki mahalle muhtarları, Van Büyükşehir Belediyesi Muhtarlar Daire Başkanlığınca Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde organize edilen toplantıda bir araya geldikleri Vali Vekili Sinan Aslan’a mahallelerinin sorunlarını aktardı.
 • AK Parti Van Milletvekili İrfan Kartal’ın Giresun’da hayatını kaybeden kardeşi Dr.
 • Van’ın Gürpınar Jandarma Tabur Komutanlığında inşa edilen yeni halı saha, kentteki gazetecilerle yapılan dostluk futbol maçıyla hizmete açıldı.Gürpınar İlçe Jandarma Tabur Komutanlığındaki halı sahanın resmi açılışı dostluk maçıyla yapıldı.
 • Van İl Jandarma Komutanlığınca Çatak ilçesinde PKK/KCK bölücü terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda içerisinde malzeme bulunan 2 sığınak tespit edildi.Van İl Jandarma Komutanlığınca, PKK/KCK bölücü terör örgütünün kış üslenme hazırlıklarını boşa çıkarmak maksadıyla icra edilmekte olan operasyonel faaliyetler aralıksız devam ediyor.
 • TBMM Başkanı Binali Yıldırım ve Türkiye-İran Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar, çeşitli temaslarda bulunmak üzere İran’a geldi.Türkiye, İran, Rusya, Çin, Pakistan ve Afganistan meclis başkanları ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin katılımıyla düzenlenecek "Terörizmle Mücadele ve Bölgesel Bağlantılılığın Güçlendirilmesi, II.
 • Van’ın Saray ilçesinde ’’Okuma-Yazma Seferberliği’’ kapsamında düzenlenen kursları başarıyla tamamlayan kursiyerlere belgeleri verildi.Van Valiliği öncülüğünde Saray ilçesinde başlatılan okuma yazma kursuna katılanlar için Kazımpaşa Ortaokulunda belge dağıtım töreni yapıldı.
 • Van Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2.
 • Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) Muradiye Öğrenim Birimi tarafından 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü düzenlenen çeşitli aktivitelerle kutladı.Tüm dünyada 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü olarak kutlanırken, en büyük gücünü gönüllülerden alan bir sivil toplum kuruluşu olan TEGV’de de çeşitli aktivitelerle bu özel gün kutlandı.
 • Van’ın İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Cemil Öztürk, beraberindekilerle Irgatlı Mahallesi’ni ziyaret etti.İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Cemil Öztürk, beraberindeki Van İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, İpekyolu İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Hacı Mehmet Demir, ilçe müdürleri ve belediye birim amirleri ile merkeze 27 kilometre uzaklıktaki Irgatlı Mahallesi’ni ziyaret etti.
 • Van Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosu, "hakaret, tehdit ve güveni kötüye kullanma" suçlarından haklarında soruşturma başlatılan iki şüpheli ile şikayetçiler arasında uzlaşma sağladı - Şüpheliler, şikayetçilerin Mehmetçik Vakfı'na bağış yapma şartını kabul ederek yargılanmaktan kurtuldu
 • Van’da "hakaret, tehdit ve güveni kötüye kullanma" gibi suçlardan haklarında soruşturma başlatılan 2 şüpheli, şikayetçilerin Mehmetçik Vakfı’na bağış yapma şartını kabul ederek yargılanmaktan kurtuldu.Van Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosu, ilgili yasa kapsamına giren suçlarda tarafları uzlaştırarak mahkemelerin iş yükünü azaltmaya devam ediyor.
 • Van’da "hakaret, tehdit ve güveni kötüye kullanma" gibi suçlardan haklarında soruşturma başlatılan 2 şüpheli, şikayetçilerin Mehmetçik Vakfı’na bağış yapma şartını kabul ederek yargılanmaktan kurtuldu.Van Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosu, ilgili yasa kapsamına giren suçlarda tarafları uzlaştırarak mahkemelerin iş yükünü azaltmaya devam ediyor.
 • Van Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenecek olan 2.
 • Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürlüğü ekipleri, malzemeleri at sırtına yükleyip saatlerce karda yaya yürüyerek su arızasına müdahale etti.Çatak ilçesinin Sugeldi Mahallesi’nde oluşan arızaya ulaşmak için harekete geçen ekipler, araçların ulaşamadığı bölgeye malzemeleri at sırtına yükleyip saatlerce yaya giderek ulaştı.
 • Van İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince yapılan çalışmalar neticesinde ayakkabı keçesinin altına gizlenmiş 200 gram eroin ele geçirildi.Gevaş ilçesindeki Yoldöndü Jandarma Karakol Komutanlığı ekiplerince Van-Bitlis karayolu üzerinde bulunan jandarma kontrol noktası karşısındaki yolda iki şahıs şüphe üzerine durduruldu.
 • Van’da etkili olan kar yağışı nedeniyle 10 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapandı.Van’da etkili olan kar yağışı, hayatı olumsuz etkiledi.
 • Van Büyükşehir Belediyesi, çocuk kitabı yazarı Ayşe Gül Kara Zorlu’yu çocuklarla buluşturdu.Van tarihi ve kültürünün tanıtıldığı ‘Şakrak 5 İyilik Planı’ adlı kitabın yazarı Ayşe Gül Kara Zorlu, Büyükşehir Belediyesi Kültür Sosyal İşler Daire Başkanlığının düzenlediği program çerçevesinde Vanlı çocuklar ile bir araya geldi.
 • Van ve bölgeye hitap eden Urartu Göz, başlattığı trifokal (akıllı) lens hizmetiyle vatandaşlara gözlüksüz bir hayat sunuyor.Yıllardır Van ve bölgede katarakt ameliyatlarında trifokal (akıllı) lens uygulamasını başlatan Urartu Göz, bölge halkına hizmetin en iyisini sunmak için çalışmalarını sürdürüyor.
 • Van ve bölgeye hitap eden Urartu Göz, başlattığı trifokal (akıllı) lens hizmetiyle vatandaşlara gözlüksüz bir hayat sunuyor.Yıllardır Van ve bölgede katarakt ameliyatlarında trifokal (akıllı) lens uygulamasını başlatan Urartu Göz, bölge halkına hizmetin en iyisini sunmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Mahallelerimiz

Ağaçlık, Akçabük, Alacayar, Aşağınarlıca, Atlıhan,Bilgi, Boyunpınar, Çılga, Dalbastı, Derebaşı, Dokuzdam, Eliaçık, Görentaş, Işınlı, Kaçıt, Konalga, Korulu, Narlı, Onağıl, Övecek, Sırmalı, SözverenSugeldi,Teknecik,Toyga, Uzuntekne, Yukarınarlıca

Sosyal Medya

Adresimiz

Adres : Çatak belediye Başkanlığı, Cumhuriyet mahallesi, Atatürk caddesi, No: 7, Çatak, Van

Tel      : +90 432 512 28 91

WhatsApp   : 0530 028 10 10

E-Mail : destek@catak.bel.tr