Güncel Haberler

Çarşamba, 09 May 2018 18:48

Tarihçi Yazar Turan, Çatak'ta Çanakkale Destanı'nı Anlattı

Çatak Belediyesi tarafından organize edilen "Destanlaşan Çanakkale" konferansında Kişisel Gelişim Uzmanı Tarihçi Yazar Mustafa Turan Çanakkale destanını ve yaşanan kahramanlıkları anlattı.

 Atatürk ilkokulundaki konferansı Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Salih Taş, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler ilgiyle izledi. Çanakkale'de yaşananları detaylarıyla anlatan ve yayınlanan 19 kitabı bulunan Tarihçi Yazar Mustafa Turan, o dönem ve Çanakkale'nin kahramanı Seyit Onbaşı ile ilgili yaptığı araştırmalarının sonuçlarını da dinleyicilerle paylaştı.

 ÇANAKKALE DESTANI GELECEK NESİLLERE AKTARILMALI

Tarihimizde çok sayıda zaferin olduğuna dikkat çeken Turan, "Ancak Çanakkale Zaferi çok başka bir yere sahip. Çanakkale zaferini gelecek nesillere aktarmalıyız. Ancak Çanakkale’ye gittiğimde şehitliklerin bulunduğu alanda gençlerin hayasızca tutumlarına şahit oldum. Her Çanakkale’ye gidişimde, oradan ayrılırken ruhum, soğuk bir demir kızgın ateşten nasıl çıkarsa öyle üzgün ve kırgın olur. Zira Şairimiz; ’Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı, düşün altında binlerce kefensiz yatanı, Sen şehit oğlusun, incitme yazıktır atanı’ derken, Çanakkale’ye gelen ziyaretçilerin pek çoğu, bu mısralarda ifadesini bulan şuur ve bilinçten uzak bir vaziyette, özellikle kızlı-erkekli gençlerin fıkırdaşarak, sanki bir turistik gezi yapar gibi şehitlikleri dolaştıklarını, hatta oralara aşk sloganı yazacak kadar, meselenin özünden habersiz gezdiklerini üzülerek müşahede etmişimdir. Şehitliklerimizin yakınlarında alkol şişelerine rastladım. Eğer bu davranış cehaletten değilse, gaflet ve dalalettendir diye iç çekmişimdir" dedi.

 Tarihçi Yazar Turan, konferans sonunda Destanlaşan Çanakkale adlı kitabını imzaladı. Kaymakam Ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül'de Turan'a çeşitli hediyeler verdi.

Yorum Ekle

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuza emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Çatak Bülten Gazetesi

Van Hava Durumu
Çoğunlukla Açık

18°C

Çatak

Çoğunlukla Açık

Nem: 37%

Rüzgar: 6.44 km/h

Van Haberleri

Mynet YurtHaber - Van

Mynet'te Van Haberleri

Mahallelerimiz

Ağaçlık, Akçabük, Alacayar, Aşağınarlıca, Atlıhan,Bilgi, Boyunpınar, Çılga, Dalbastı, Derebaşı, Dokuzdam, Eliaçık, Görentaş, Işınlı, Kaçıt, Konalga, Korulu, Narlı, Onağıl, Övecek, Sırmalı, SözverenSugeldi,Teknecik,Toyga, Uzuntekne, Yukarınarlıca

Sosyal Medya

Adresimiz

Adres : Çatak belediye Başkanlığı, Cumhuriyet mahallesi, Atatürk caddesi, No: 7, Çatak, Van

Tel      : +90 432 512 28 91

WhatsApp   : 0530 028 10 10

E-Mail : destek@catak.bel.tr