Güncel Haberler

Pazar, 25 Haziran 2017 19:02

Çatak’ta Çifte Bayram

Çatak İlçesi Görentaş Mahallesi'nde, hayırsever bir vatandaş tarafından yaptırılan camii bayram namazıyla hizmete açıldı. Görentaşlılar caminin açılışıyla birlikte iki bayramı bir arada yaşadı.

Hayırsever iş adamı Mustafa Tuncil'in yapımını üstlendiği Görentaş Mahallesi'ndeki Şeyh Muhammed-i Tayyar Camii inşaatı tamamlanarak açılışı yapıldı. Açılışa Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, Ak Parti İlçe Başkanı Tahsin Babur, İlçe Müftüsü İlhan Günay, hakimler, savcılar, kurum müdürleri vatandaşlar katıldı. İlçe Müftüsü Günay'ın okuduğu duaların ardından camide ilk olarak bayram namazı kılındı.

CAMİ YAPTIRMAK MÜMİNE FARZDIR

Namaz sonrası açıklama yapan Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, cami yaptırmanın müminlere farz olduğunu belirterek, "Müftümüz İlhan Günay nezdinde hayırsever iş adamı Mustafa Tuncil’e şükranlarımı sunuyorum. Camimizin yapımı tamamlanmış ve ibadete açılmıştır. Camileri, mescitleri imal etmek başlı başına mümine farzdır ve en şerefli iştir. Camiler mimberi olan, mihrabı olan, kürsüsü olan yerlerdir. İbadet edilen yerlerdir, mescitlerdir. Camiler esas itibariyle toplanılan yerlerdir. Buralarda İslami konularda dâhil olmak üzere, bütün sosyal, kültürel meselelerin konuşulabildiği, tartışılabildiği, danışıldığı kutsal yerlerdir. Camilerde toplanılsın, toplu ibadet edilsin. Peygamberimizin sünnetinde, camiye bir vakit gitmeyen Ashabı gider evinde hatırını sorarlarmış. Acaba niye gelmedi, hasta mı, bir derdi mi var, bir problemi mi var. O açıdan bizde şu anda böyle bir mahallemizin ihtiyacı için güzel bir cami yaptırmışız. Camimizi koruyalım ona sahip çıkalım. Allah yapanlardan, sebep olanlardan, yardım edenlerden, katkı verenlerden, hepsinden razı olsun. Bu caminin içerisinde uzun, sağlıklı ömürlerle bol bol ibadet etmenizi ve bunu Cenabı Allah'ın size nasip etmesini diliyorum. Bütün İslam âleminin Mübarek Ramazan Bayramını kutluyorum" dedi.

Açılışın ardından Akgül ve beraberindeki heyet, mahalleliler tarafından hazırlanan kahvaltıyı birlikte yaptı. Buradan Jandarma karakoluna geçen Akgül, askerlerle bayramlaşarak ilçe merkezine döndü.

Yorum Ekle

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuza emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Çatak Bülten Gazetesi

Van Hava Durumu
Güneşli

9°C

Çatak

Güneşli

Nem: 80%

Rüzgar: 6.44 km/h

Van Haberleri

Mynet YurtHaber - Van

Mynet'te Van Haberleri

Mahallelerimiz

Ağaçlık, Akçabük, Alacayar, Aşağınarlıca, Atlıhan,Bilgi, Boyunpınar, Çılga, Dalbastı, Derebaşı, Dokuzdam, Eliaçık, Görentaş, Işınlı, Kaçıt, Konalga, Korulu, Narlı, Onağıl, Övecek, Sırmalı, SözverenSugeldi,Teknecik,Toyga, Uzuntekne, Yukarınarlıca

Sosyal Medya

Adresimiz

Adres : Çatak belediye Başkanlığı, Cumhuriyet mahallesi, Atatürk caddesi, No: 7, Çatak, Van

Tel      : +90 432 512 28 91

WhatsApp   : 0530 028 10 10

E-Mail : destek@catak.bel.tr