×

Uyarı

XML dosyasının yüklenmesi başarısız.

Cuma, 05 Şubat 2021 17:31

Çığda Hayatını Kaybeden 42 Kişi Anıldı

Van'da 4 ve 5 Şubat 2020'de çığ felaketi nedeniyle 42 kişinin hayatını kaybettiği Van-Çatak kara yolunda, anma programı gerçekleştirildi.

Van-Çatak Bahçesaray kara yolunun Karabet Geçidi yakınlarında geçen yıl art arda düşen iki çığda 42 kişinin hayatını kaybettiği olayın acısı unutulmuyor.

Van Valiliği ve Çatak Belediyesi tarafından olayın gerçekleştiği kara yolunda çığda hayatını kaybedenlerin anısına Şehitler Çeşmesi ve mescit inşa edildi.

Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Çatak Belediye Başkanı Abdurrahman Şeylan ve çığda hayatını kaybedenlerin yakınlarının katılımıyla Şehitler Çeşmesi önünde anma programı düzenlendi.

Okunan duaların ardından konuşan Vali Bilmez, çığda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diledi.

Çığ olayının tüm Türkiye'yi yasa boğduğunu anımsatan Bilmez, şunları kaydetti:

"Çığların bölgemizin kaderi olduğunu biliyoruz. Sürekli bu bölgede çığlar oluyor ve zaman zaman can kayıplarımız oluyor. Geçen yıl çığ altında kalan vatandaşlarımızı kurtarırken ikinci çığ düştü ve 42 canımızı kaybettik. Bugün burada onları anmak, unutmadığımızı göstermek ve rahmet dilemek için toplandık. Bahçesaray ve Çatak'ta çığların meydana geldiği bölgelerde devletimiz tarafından orta ve uzun vadede kalıcı önlemlerin alınması için imkanlarımızı seferber etmişiz. Kısa zamanda da inşallah sonuçları alacağız. Bu çeşme, onlar adına bir anıttır. Gelen gidenin su içtiği, namaz kıldığı bir yer olacak. Yolu kullanan vatandaşlarımız burada durdukça da çığda hayatını kaybeden canlarımızı anacaklar"

AK Parti Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar da "Olay hepimizi derinden üzdü. Hayatını kaybedenlerin yakınları kadar bizler de üzüldük. Devletimiz tüm erkanıyla, bütün kurumlarıyla acılı ailelerimizin acılarını sarmak için yanında oldu." dedi.

AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas da hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dileyerek, "İnşallah böyle bir acı olayı bir daha yaşamayız" diye konuştu.

Belediye Başkanı Abdurrahman Şeylan da “Onlar can kurtarmak için canlarını feda ettiler. Göstermiş oldukları cesaretleri için onlara daima minnettar olacağız. Rabbim bir daha böyle bir olay yaşatmasın Şehit olanlara Allahtan rahmet ailelerine sabır diliyorum”dedi.

Anma programına, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit, Van YYÜ Rektörü Hamdullah Şevli, İl Emniyet Müdürü Ali Karabağ, Çatak Belediye Başkanı Abdurrahman Şeylan, Çatak Kaymakamı Ekrem Çeçen, Bahçesaray Kaymakamı Muhammet Öztabak ve vatandaşlar da katıldı.

Anma programı Çatak ilçe Merkez Camii'nde şehitlerin ruhları için okunan mevlit programının ardından sona erdi.

Yorum Ekle

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuza emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Mahallelerimiz

Ağaçlık, Akçabük, Alacayar, Aşağınarlıca, Atlıhan,Bilgi, Boyunpınar, Çılga, Dalbastı, Derebaşı, Dokuzdam, Eliaçık, Görentaş, Işınlı, Kaçıt, Konalga, Korulu, Narlı, Onağıl, Övecek, Sırmalı, SözverenSugeldi,Teknecik,Toyga, Uzuntekne, Yukarınarlıca

Sosyal Medya

Adresimiz

Adres : Çatak belediye Başkanlığı, Cumhuriyet mahallesi, Atatürk caddesi, No: 7, Çatak, Van

Tel      : +90 432 512 28 91

WhatsApp   : 0530 028 10 10

Mobil : 0507 518 06 81

E-Mail : destek@catak.bel.tr